Туризм

clip_image-002.jpgЗручне географічне положення, розвинута інфраструктура населених пунктів, велика кількість історико-культурних пам’яток – ці фактори зробили Києво-Святошинський район привабливим об’єктом для туризму.

Наявність на території багатьох населених пунктів унікальних природних ландшафтів, водоймищ, лісових масивів, різноманітних форм рельєфу в поєднанні з дивовижним світом флори та фауни створює передумови для розвитку не тільки сільського, а й пізнавального, подієвого, релігійного, етнічного, екологічного, екстремального та спортивно-оздоровчого туризму.

В районі нараховується 152 пам’яток культурної спадщини. З них 92 пам’ятки археології, 56 пам’яток історії та мистецтва та 4 пам’ятки архітектури та містобудування. Кількість нововиявлених пам’яток – 6: пам’ятка садово-паркового мистецтва – парк садиби І.М.Терещенка к.ХІХ-поч.ХХ ст., пам’ятки археології – поселення с.Гатне, два поселення в с.Білогородка, курган с.Личанка, які внесено до наказу Київського обласного управління культури №73/01-07 від 07.10.2010 «Про взяття на облік щойно виявлених об’єктів культурної спадщини» та Михайлівська церква в с.Михайлівка-Рубежівка (1903р.), яка до наказу не увійшла у зв’язку з неповним обсягом зібраних матеріалів на дану пам’ятку.

Також подані документи до Київської обласної державної адміністрації щодо взяття на облік пам’ятки – братської могили загиблих воїнів часів Великої Вітчизняної війни, що знаходиться в с.Новосілки та внесення її до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 928 від 03.09.2009 «Про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» відбулась зміна охоронних номерів на пам’ятках:
Городище літописного міста Білгорода і могильник - 100011-Н (старий ох. № 1228);
Городище «Велике Ходосівське» - 100012-Н (старий ох. № 1280);
Городище с.Хотів – 100013-Н (старий ох. № 1229).

Боярський краєзнавчий музей та Малютянський музей Миколи Пимоненка, є осередками творчого та культурного життя району. Музейними працівниками проводиться всебічне вивчення, наукове дослідження та пошук історичних реліквій, архівних документів та інших культурних цінностей. В стінах музею влаштовуються презентації нових книг літераторів та поетів району, персональні виставки художників та майстрів декоративно-прикладного мистецтва (Лавренюк В.П., Корнілова Н.А., Чорний В.П., Шипуліна Т.О., Вишняк В.Ф.,
( Боярський краєзнавчий музей )
Малінченко М.О., Нечай Н.В., Цепляєв В.Г., Горбачов Ю.І., Пацан Ю.І, Відеречко І.У.), проводяться мистецькі зустрічі, науково-практичні конференції, тематичні лекції, вечори пам’яті видатних діячів культури, життя яких пов’язане з районом, екскурсії.В музеї м.Боярка розміщена постійно діюча виставка народних умільців району.

Окрім впроваджених і діючих екскурсій «Дачна Боярка ХХ століття», «Слов’янське Городище та Свято-Михайлівська церква», «Життя і творчість М.Островського. Будівництво легендарної Боярської вузькоколійки», «Боярка літературна», «В.І. Самійленко в Боярці», «Життя і творчість академіка живопису М.Пимоненка. Малютянський період», співробітниками Боярського краєзнавчого музею розроблена екскурсія «Родина Грушевських у Боярці» та зібрані матеріали про родину Кістяківських у дачній Боярці.
За 2010 рік музей відвідали – 4085 екскурсантів, із них 336 іноземців, проведено 154 екскурсії.

Співробітниками БКМ розроблено рубрики буклетів «Творчі люди, імена яких пов’язані з Києво-Святошинським районом» та представлені до друку:

 • «Богомазов О.К. (1880-1930) – живописець, графік»;
 • «Віталій Свирид» - сучасний естрадний виконавець;
 • «Мохор Ю.П. (1922-1997) – заслужений художник України»;
 • «Самійленко В.І. (1864-1925) – український поет».

В закладах культури, бібліотеках, музеї району з метою виховання у молоді поваги до національних історичних і культурних цінностей та популяризації національної історії проведені такі заходи:

 • туристична екскурсія «Місцями бойової слави» за участю працівників культури, ветеранів району, молоді, учнів;
 • туристичний маршрут «Лінія оборони Києва. Місцями бойової слави» для ветеранської організації с.Новосілки, молоді та працівників районного будинку культури.
 • до Дня партизанської слави проведено туристичний маршрут «Партизанська слава лине у віках»;
 • вихованці туристичного гуртка «Глобус» (клуб с.Круглик) провели трьохденний похід, присвячений Дню молоді з військово-патріотичними змаганнями та організували прибирання біля ДОТів часів Великої Вітчизняної війни;
 • проведені екскурсії «Мовчазні свідки війни – ДОТи»;
 • в Білогородці біля доту № 401 систематично відбуваються історичні реконструкції подій Великої Вітчизняної війни;
 • в травні представники районної організації Товариства та ветеранські організації району відвідали Національний музей-заповідник Битва за Київ у 1943 році та Лютіжський плацдарм (с.Нові Петрівці, с.Лютіж);
 • за сприянням місцевого самоврядування в с.Кременище Хотівської сільської ради у ДОТі № 131 працює музей військово-історичного напрямку.
 • традиційний місячник охорони пам’яток з 18 квітня по 18 травня приурочений Дню пам’яток історії та культури і Міжнародним дням пам’яток і визначних місць та музеїв. 
 • В серпні 2010 року відбулось відкриття меморіальної дошки В.І.Самійленку (до 85-ї річниці з дня смерті) на літературно-мистецькій стелі біля Боярського краєзнавчого музею.
 • проведено цикл краєзнавчих читань «Знай, шануй і бережи свій рідний край»;
 • в залі для урочистих подій селища Чабани відкрито мистецьку галерею з постійно діючою виставкою творів художника Ю.І.Пацана; 
 • представники районної організації Товариства прийняли участь у підготовці і проведенні Другого відкритого чемпіонату Київської області з техніки
  туризму також прийняли участь у другій частині заходу - фестивалі авторської пісні « Високий берег»;

clip_image-003.jpg

 (твори художника Ю.І. Пацана)

 • до обласного заходу, присвяченого програмі «Будуємо нову країну» у районному будинку культури с.Новосілки була відкрита виставка майстрів декоративно-прикладного мистецтва району (вишивка, гончарство, різьба по дереву, народна лялька, український традиційний оберіг, писанкарство).
 • частково опрацьовані матеріали про народних умільців та митців району для видання альбому «Митці Києво-Святошинського району» та для випуску статей серії «Наші славні земляки»;
 • продовжується збір матеріалів для випуску видань з історії населених пунктів району.
 • Відділ культури і туризму приймає участь у підготовці матеріалів до видання тому по Київській області «Звід пам’яток історії та культури України», а також тому «Києво-Святошинський район» із багатотомника «Звитяжці. Київська область».

Традиційним  стало проведення етнографічних та фольклорно-обрядових свят та фестивалів, завдяки яким популяризується краєзнавство та вивчається історія рідного краю:

 • «Українські вечорниці», які проходять за давніми звичаями та традиціями, з ворожінням, популяризацією української кухні, іграми, піснями, виставкою робіт найкращих вишивальниць та театралізованою виставою молодіжного театрального аматорського колективу районного будинку культури;
 • Всеукраїнський телевізійний фестиваль «Роде наш красний», на якому виступають сімейні колективи та переможці районних конкурсів, які в різних формах розповіли про свій родовід;
 • театралізоване обрядове свято «Івана Купала», за участю акторів та жителів і гостей району;
 • щорічно проходить Всеукраїнський фестиваль весільних обрядів «Рожаниця», в якому приймають участь колективи не тільки з усіх куточків України, а й із країн СНД. На фестивалі завжди оформлені виставки короваю, декоративно-прикладного мистецтва, українського костюму різних регіонів України.

Бібліотеки району приймають участь у формуванні соціально-культурного середовища, в якому успішно здійснюється інформаційний і духовний розвиток людини, підвищується культурний рівень мешканців регіону.

clip_image-004.jpg

(Всеукраїнський фестиваль весільних обрядів «Рожаниця»)

В бібліотеках сіл Ходосівка, Личанка створено куточки традиційної побутової культури українського села, де зібрані старовинні речі, одяг, вишивані рушники, посуд, сільськогосподарський інвентар. В бібліотеці села Віта Поштова представлена колекція виробів народного майстра кераміки, гончара у п’ятому поколінні Падалки Якова Івановича (1926-1999).

В Києво-Святошинському районі забезпечується належний стан утримання пам’яток культурної спадщини, пов’язані з історією та культурою українського народу, зокрема поховання невідомих солдатів, братські могили, меморіали і об’єкти, що увічнюють Перемогу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. До Дня Перемоги міськими та сільськими громадами населених пунктів району за участі членів первинних організацій Товариства зроблено поточний ремонт пам’ятників воїнам-односельцям та пам’ятних знаків на братських могилах воїнів, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Всі пам’ятки, які зберігають пам’ять про Велику Вітчизняну війну та подвиги її учасників, що розташовані на території району знаходяться в належному стані.