СЕКТОР ОПІКИ, ПІКЛУВАННЯ ТА УСИНОВЛЕННЯ СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ ТА СІМ'Ї КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКОЇ РДА

03115, м. Київ, проспект Перемоги, 126,  тел. 454-47-08

Основними завданнями сектору є:

1. Здійснення контролю за дотриманням чинного законодавства щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
2. Ведення обліку та документації щодо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до законодавства України.
3. Розгляд звернень щодо неналежного виконання батьками (одним з них) обов’язків з виховання, або щодо зловживання батьків своїми правами.
4. Забезпечення встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
5. Прийняття участі у розгляді судами спорів, пов’язаних із захистом прав дітей.
6. Координація діяльності по виявленню і влаштуванню дітей, які залишились без батьківського піклування.
7. Здійснення заходів по виявленню і влаштуванню дітей, які залишились без батьківського піклування в дитячі будинки, школи-інтернати, на виховання в сім’ї громадян.
8. Вирішення згідно з чинним законодавством питання щодо грошових виплат дітям, які перебувають під опікою (піклуванням).
9. Вжиття заходів щодо захисту особистих, житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідальність за їх дотримання.
10. Сприяння в організації оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
11. Здійснення контролю за умовами виховання і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають в дитячих будинках, в сім’ях опікунів (піклувальників), прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу.
12. Оформлення документів на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
13. Організація і проведення семінарів, нарад з головами опікунських рад при міськселищсільвиконкомах, громадських комісій у справах дітей, педагогами-організаторами.
14. Забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
15. Підготовка в установленому порядку статистичної звітності щодо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до законодавства та міжнародних стандартів;
16. Здійснення прийому громадян з питань опіки, піклування та усиновлення.
Кожній дитині – родину
Одним з основних завдань, покладених на службу у справах дітей є забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї.
Загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку в службі у справах дітей – 218 чол.
На теперішній час в районі функціонує 3 прийомних сім’ї та два дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 21 дитина.
З початку 2012 року 1 дитина влаштована до дитячого будинку сімейного типу та 1 дитина - до прийомної сім’ї, 8 дітей влаштовано під опіку, піклування.
На даний час будівельниками закладено фундамент під будівництво дитячих будинків сімейного типу в с. Личанка та зведені стіни (коробки) 2-х дитячих будинків сімейного типу, розпочато будівництво свердловини та паркану навкруг дитячих будинків сімейного типу.
Протягом поточного року 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, планується влаштувати в прийомні сім’ї та новостворені дитячі будинки сімейного типу.
На даний час служба у справах дітей райдержадміністрації підготувала подання на проведення навчання в Київському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді кандидатів в батьки-вихователі, які виявили бажання створити дитячий будинок сімейного типу (2 сімейні пари).
З метою забезпечення прав дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування на розвиток та виховання в сім’ї, службою у справах дітей райдержадміністрації ведеться облік потенційних усиновителів, опікунів, кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі.
З початку 2012 року 11 подружніх пар поставлені в службу у справах дітей на облік кандидатів в усиновлювачі (5 подружніх пар знято з обліку у зв’язку з усиновленням дітей) та 11 осіб – в опікуни, піклувальники (8 знято з обліку у зв’язку з призначенням опікунами).
З початку 2012 року рішенням Києво-Святошинського районного суду усиновлено 19 дітей, з них: 12 дітей – громадянами України (3 дітей з нашого району) та 7 дітей – іноземними громадянами.
На первинному обліку служби у справах дітей перебуває 150 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які знаходяться під опікою, піклуванням.
На даний час на місцевому обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені, перебуває 61 дитина даної категорії. Цим дітям потрібна батьківська любов, родинне тепло та сімейний затишок.
Для тих, хто прийняв рішення усиновити дитину, взяти під опіку та піклування, створити прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу прохання звертатись до служби у справах дітей райдержадміністрації за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 126, каб. 2, 7. Контактний телефон: 454-47-12.
 
Прийомна сім’я
Метою утворення прийомної сім'ї є забезпечення належних умов для зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом влаштування їх у сім'ї на виховання та спільне проживання.
Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Прийомні батьки - подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Прийомні діти – це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім'ї.
Прийомні діти виховуються у прийомній сім'ї до досягнення  18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.
За прийомними дітьми зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Перелік документів для прийомних батьків та батьків-вихователів:
заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, довідка про склад сім’ї;
копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
копію паспорта;
висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5;
довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника (м. Київ, вул. Володимирська, 15);
письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить дванадцять місяців з дати видачі.

Нормативно-правова база
Конституція України, Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»
Закон України «Про охорону дитинства»
Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»
Сімейний та Цивільний кодекси України
Конвенція ООН про права дитини
Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України та інші нормативно-правові актиОрієнтовний перелік документів, які необхідно подати для встановлення  участі одного з батьків у вихованні та спілкуванні з дитиною

 

Орієнтовний перелік документів для надання дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина

 

Документи, які подає особа,  яка  виявила  бажання  взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або  дитину,  позбавлену  батьківського  піклування

 

Перелік документів для  видачі посвідчення багатодітної сім’ї

 

Перелік документів для подачі заяви про постановку на облік кандидатів в усиновлювачі

 

Орієнтовний перелік документів для подачі позовної заяви до суду про позбавлення батьківських прав

 

Орієнтовний перелік документів, які необхідно подати щодо підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України

 

Орієнтовний перелік документів, які необхідно подати для зміни прізвища

 

Орієнтовний перелік документів, які необхідно подати для визначення місця проживання дитини


 Документи, які потрібні для надання статусу дитини постраждалої внаслідок бойових дій