21.09.2012
НА ПЕРЕХРЕСТЯХ ІСТОРІЇ
Нещодавно у Юрівці, поблизу ДОТу №205, знову полохали тишу кулеметні черги і постріли з гвинтівок впліталися в мелодії пісень довоєнних і воєнних років, які лунали з бляшаного гучномовця на вибіленому сонцем дерев'яному стовпі. Стримано віддавали накази командири, облаштовували позиції червоноармійці, а в натовпі тут і там з'являлися сірі (бо ж форма така) постаті "бійців Вермахту".
Ні, шановні читачі, того дня тут не знімали фільм про війну і не влаштовували реконструкцію бойових дій. А що ж тоді? Розповідає один з організаторів заходу - боярчанин Володимир Пацера:
- Тут відбувається захід, присвячений черговій річниці оборони Києва, мета якого патріотичне виховання підростаючого покоління. Саме тому орієнтований він, в першу чергу, на дітей, тобто вихованців Навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею імені І. Богуна (начальник Олександр Бондаренко) та Києво-Святошинської районної класичної гімназії (директор Світлана Сушко), а також на численних гостей, які приїхали до нас як глядачі.  
Захід відбувся при підтримці київського клубу "Червона Зірка", історичного-патріотичного клубу "Пошук" та ТМ "Мілітарист", а організували його військово-історичні клуби "Ополченець", "Вікінг" та "Постріл".
На початку екскурсії, просто біля пам'ятної плити, яка встановлена на вершині 205 ДОТу, Іван Савельєв розповів молоді про одну із найбільш масштабних оборонних ліній в історії людства, яка перетинала весь Радянський Союз від Чорного моря до Північного льодовитого океану: так звану "лінію Сталіна". Зокрема, про будівництво дотів Київського укріпрайону, яке було розпочато в 1930-му році під загальним керівництвом військового інженера Карбишева. А до головної оборонної споруди укріпрайону - ДОТу №205, гарнізон якого під командуванням лейтенанта Вєтрова у серпні 1941 року 10 днів бився в повному оточенні - хлопці мали можливість спуститися і, так би мовити, зсередини переконатись у його надійності.    
Друга частина - ознайомлення зі зразками зброї часів Великої Вітчизняної війни Червоної Армії та Вермахту. Зокрема, сержант Бондаренко продемонстрував спорядження бійця Червоної Армії станом на літо 1941 року. А член клубу "Червона Зірка" Олександр Карасьов, по реконструкціях відомий як боєць 9-го полку "Німеччина" 5-ї дивізії СС "Вікінг" Алекс Карауши, познайомив з озброєнням німецького піхотного підрозділу, засобами протитанкової боротьби тощо.
Чи не найочікуванішою для учнівської молоді була третя частина заходу, під час якої ліцеїсти-богунівці та гімназисти отримали унікальну можливість спробувати себе у навчальних стрільбах у складі стрілецького підрозділу з кулемета "Максим", карабіна Мосіна та автомата Томсона 1928 року випуску. Командував навчальними стрільбами член МГО "Червона Зірка" Олексій Колесник.
Перед самим від'їздом - ще один сюрприз. Керівник газети "Красная Звезда" Олександр Шульман розповів військовим ліцеїстам про військових кореспондентів, їх місію у Великій Вітчизняній війні та неоцінений внесок військової преси у перемогу над ворогом.
Так на перехрестях історії зустрілися минуле і майбутнє нашої країни. Для чого? Питання риторичне. Адже майбутнього без минулого просто не існує.

Радислав КОКОДЗЕЙ,
фото автора

Назад