13.09.2012
Не розібравши броду, не лізь у воду або Як плітки заважають добрим справам
Не розібравши броду, не лізь у воду  або Як плітки заважають добрим справам  5 вересня на майданчику перед дільничною лікарнею Михайлівки Рубежівки знов зібралися люди. Мами з дітками, пенсіонери – подекуди цілими сім’ями – щоб, нарешті, почути остаточне підтвердження влади: село лікарню не втратить.

Місяць тому діалогу між владою та громадою не відбулося: хтось пустив чутки, що в установі планують лишити тільки денний стаціонар, а новітнє вартісне обладнання передати до Центральної районної лікарні в Боярці – і все згідно отриманого від головного лікаря листа.
І що нібито мета реформи медицини полягає лише в тому, щоб первинне обстеження хворих здійснювати в амбулаторіях, а за необхідності - в стаціонарі районної лікарні. От тільки той, хто пустив такі чутки, «чув дзвін, та не знає, звідки він»: про реформу чув, а в її суть і не заглиблювався. Як, до речі, і забув (чи й зумисне не схотів) пояснити, що реорганізація може мати різні форми. І при цьому не обов’язково знищувати набуті роками надбання…
Факт є фактом: тут лікуються хворі з навколишніх сіл - Мироцького, Ворзеля, Дмитрівки, Капітанівки, Мощуна, Бучі, Стоянки – і доїхати ближче, і медичні послуги не менш якісні, ніж у Боярці: є й цифровий рентген-апарат нового покоління, операційна для термінових малих хірургічних втручань, фізкабінет, акушерський і стоматологічний кабінети з також новітнім устаткуванням... Звісно, громада не хоче втрачати надбане, тому й піддалася на збурення. А по суті…

Почути одне одного – перший крок до успіху
Нетерпляче перешіптуючись, люди чекали – більшість з’явилася заздалегідь призначеного терміну. Пожвавлення викликала поява першого заступника голови райдержадміністрації Миколи Шкаврона, народного депутата Петра Мельника, заступника голови райдержадміністрації з гуманітарних питань Анатолія Іскоростенського, заступника головного лікаря ЦРЛ Олега Ткаченка, сільського голови Михайла Рябчука.
Відразу - запитання: що буде з лікарнею? Відповідь – стисла, конкретна, по суті – від Миколи Шкаврона: «Ми виконали дану місяць тому обіцянку: ніяких суттєвих змін не відбудеться - лікарня як була вашою, так нею й залишається. Назавжди.»
На підтвердження Михайло Рябчук зачитує адресований громаді села лист, підписаний головою райдержадміністрації Олександром Зайцем з детальним роз’ясненням того, як проходитиме процес реформування галузі охорони здоров’я в районі та безпосередньо у Михайлівці Рубежівці.
Все – попунктово і чітко. З детальним роз’ясненням.
Над майданчиком – тиша. Дивишся в очі кожного і розумієш: уважно слухають кожне слово. І відчуваєш: напруга спадає. Адже, вслухаючись у кожне слово, люди починають розуміти: влада щиро прагне виконати все по закону і на користь людям. І що започатковане Президентом реформування галузі охорони здоров’я спрямоване, передусім, на покращення надання медичних послуг.
І про те, що ще 1 серпня, під час спільної наради представників громади, медперсоналу, заступників голови райдержадміністрації та головного лікаря ЦРЛ йшлося саме про створення Центру первинної медико-санітарної допомоги у складі амбулаторій і фельдшерсько-акушерських пунктів, а перекваліфікування їхньої лікарні в амбулаторію практики сімейної медицини геть не означає «вигрібання» з неї всього, що можна. І влада вже вкотре підтвердила свої наміри не на словах, а на ділі: медзаклад працюватиме, як і раніше, а штат працівників залишиться той же. І що той, хто не дочув, а потім додав свого, не схотів марудитися найелементарнішим - розібратися у суті справи.
І, головне – що лист головного лікаря ЦРЛ Василя Кравченка був лише проханням всього лише винести на розгляд сесії питання про реформування сільської дільничної лікарні в амбулаторію практики сімейної медицини. Що, до речі, не передбачало закриття самого закладу, передачу медичного обладнання, звільнення спеціалістів тощо. Особливо, з огляду на те, що лише депутати мали право приймати таке рішення чи ні. І, якщо сільська рада не підтримає пропозицію щодо реформування своєї дільничної лікарні в амбулаторію, то наступного фінансового року постане питання про її включення в мережу Центру первинної медичної медико-санітарної допомоги в статусі дільничної лікарні без її реорганізації – згідно Бюджетного кодексу це можливо: відповідно до ст. 89, видатки, що здійснюються з районних бюджетів, можуть бути спрямовані на фінансування дільничних лікарень.
«Однак, деякі особи, переслідуючи власні інтереси, - продовжував зачитувати листа Михайло Рябчук, - використовують деякі положення реформи на свою користь та критикують діючу владу за будь-які починання зробити на краще. Реформування – тривалий процес, він може змінюватися, вдосконалюватися, адже доки не дійде до остаточного позитивного результату, задовольнить усі сторони. Коментуючи ситуацію, що склалася навколо дільничної лікарні в селі Михайлівка Рубежівка, можемо відмітити саме той випадок, коли певні політичні сили та деякі люди в повні не розібравшись в ситуації, почали підбурювати людей та розпускати неправдиві плітки про закриття дільничної лікарні, звільнення лікарів, передачу медичного обладнання - все це можна розцінити як політичний фарс з боку опонентів та нерозуміння реформування галузі охорони здоров’я окремими громадянами.»

Взаєморозуміння починається з довір’я
…Згодна, людей лякають незрозумілі слова. А такі як «реорганізація» узагалі відштовхують – адже донедавна це асоціювалося лише з чимось нехорошим. То може варто, нарешті, зламати стереотипи, і, перш ніж робити якісь висновки, спробувати розібратися в ситуації? Тим більше, що державну програму ніхто не обходить. Просто є різні форми її втілення – залежно від ситуації.
Час минає, світ навколо нас змінюється, змінюємося й ми самі. Так само й наша держава вже не може жити за стандартами навіть 5-літньої давності в умовах міжнародних змін. Та й жодна реформа в жодній державі світу не проходила безболісно. Просто проведені вони були в різних сферах різних держав набагато раніше, ніж у нас.
Питання ж реформування галузі охорони здоров’я стоїть на особливому контролі у губернатора Київської області Анатолія Присяжнюка. За ініціативи керівництва райдержадміністрації та згідно розпорядження Анатолія Йосиповича, нещодавно на одній із останніх нарад із головними лікарями районів та міст Київської області, представників громадськості було дано доручення призупинити процес реформування галузі охорони здоров’я у Київській області з метою покращення вивчення та розроблення об’єктивних пропозицій її проведення, враховуючи думку громади Київщини.
«Щоб прийняти дане рішення, - наголосив Анатолій Іскоростенський, - спочатку ми детально вивчали законодавчу базу. У тій же ст. 89 нового Бюджетного кодексу чітко прописано: видатки з районного бюджету можуть бути спрямовані на дільничні лікарні. Свій статус ваша лікарня не змінює, просто стає складовою Центру сімейної медицини зі збереженням фінансування з районного бюджету - саме це ми й намагалися донести вам від самого початку.»
Цю ж думку підкреслив у своєму виступі й Петро Мельник: «Ваша лікарня залишиться вашою, і це – однозначно та беззаперечно. Що повинно бути головним у процесі реформування? Не погіршити становища, а покращити. І зробити все не заради самої процедури, а на благо громади: щоб та ж дитина чи пенсіонер змогли отримати медичну допомогу відразу. Голова райдержадміністрації, сільський голова знають ваші проблеми і прагнуть їх вирішити. Є влада, є громада - об’єднавши зусилля, все можна вирішити набагато ефективніше. А на провокації необізнаних у суті проблеми людей я радив би не звертати уваги - завжди знайдеться той, хто прагнутиме ставити палки в колеса заради самопіару.»
А думку громади підсумував Михайло Рябчук: «Я повинен сказати, що це – дуже добре, і відповідь голови райдержадміністрації Олександра Зайця ще раз доводить: наша лікарня працюватиме, як і раніше, а, може, ще й краще.»

Влада та громада: діалог і компроміс можливі, варто лише цього прагнути
Надалі офіційна зустріч плавно, непомітно перейшла в звичайне обговорення нагальних для Михайлівки Рубежівки проблем. Владою був почутий кожен, хто прагнув висказатися. Люди і дякували, і просили посприяти у вирішенні найрізноманітніших питань.
Миколі Шкаврону дякували за те, що напругу з питання про долю лікарні остаточно знято, Петру Мельнику – за сприяння в розвитку галузі охорони здоров’я в районі, передусім – за медичне обладнання, зокрема, електрокардіограф, стерилізатор та стоматустановку для своєї дільничної лікарні.
Але питання збереження статусу дільничної лікарні – не єдине, що потребує на сьогодні уваги та вирішення. Той же харчоблок даної медустанови розміщений аж через дорогу. Згідно плану реконструкції, за словами Михайла Рябчука, передбачено будівництво нового харчоблоку та котельні. Щоб вирішити це питання, потрібно не багато: «Розробляйте проект, проходьте експертизу, складайте відповідні кошториси й подавайте на розгляд. А ми шукатимемо можливості реалізувати ваші проекти,» - зазначив Микола Шкаврон.
Не менш актуальним є питання створення пункту «швидкої» допомоги. Адже, щоб доїхати з Боярки сюди, бригаді медиків потрібно 4 години. Це питання також вирішиться – спільними зусиллями і райдержадміністрації, і народного депутата Петра Мельника.
«На сьогодні, - повідомив громаду Микола Шкаврон, - ми створюємо пункти «швидкої» допомоги по різних населених пунктах району. Але зробити це можна поступово: розпочнемо зі Старої Боярки, потім – в Тарасівці, на черзі – у вас, у Михайлівській Рубежівці. Цей пункт обслуговуватиме й прилеглі села: Дмитрівку, Капітанівку, Милу.»
А ще це село потребує Будинку культури та стадіону. За словами сільського голови, проект реконструкції підходящого для Будинку культури приміщення вже розроблено, місце під стадіон визначено, та потрібно ще затвердити акти на право постійного користування як самим приміщенням, так і земельними ділянками.

Земельна тема - окрема
Наступного дня в Михайлівці Рубежівці мали видавати акти на право постійного користування землею. Ця тема цікавила громаду окремо. Особливо, чому саме зараз так активізувалися виїзні прийоми громадян представниками земельного відділу та видача земельних актів на місцях. Чітке роз’яснення Миколи Івановича як відповідального за дане село – і все стає елементарно зрозумілим:
«Ми працюємо в адміністрації лише 8 місяців. Щоб розібратися в ситуації і знайти найоптимальніший варіант її вирішення, потрібно було спочатку вивчити загальну ситуацію. Досконало. Потім все робилося поетапно: щоб людям було зручно обиратися, земельний відділ переселили на вул. Янтарну в Києві. Потім організували прийом за записом, та з часом побачили, що простіше від цього людям не стає – черги як були, такі і залишилися. Для покращення ефективності роботи і полегшення процедури отримання актів на землю, присвоєння кадастрових номерів тощо, вирішили організувати щомісячні виїзні мобільні групи в кожен населений пункт району. Їхнє завдання – не лише видавати акти на землю, а й вести повноцінний прийом громадян. І, якби кожен, кого цікавлять питання вирішення земельних проблем, відвідував би ці прийоми, черги в земельному відділі б покоротшали: отримали б спочатку консультацію, а через місяць, коли мобільна група приїде повторно – оформлені документи, скажімо, з тим же присвоєним кадастровим номером тощо. Ми ж тому й організовуємо ці виїзні прийоми, щоб ви потім не стояли в чергах на Янтарній. Так що приходьте.»

…Час пролетів непомітно. Люди розходились потихеньку, але заспокоєні та задоволені – всі крапки над «і» розставлено остаточно. А мені в підсумок хочеться додати лише одне - для того, щоб упередити гостренькі язички, які знов почують дзвін, та не розберуться, звідки він - краще вивчайте закони. Наша держава досягне розквіту та успіху, коли кожен чітко виконуватиме свою роботу на власному робочому місці: лікарі - лікуватимуть хворих, виконавці при владі – виконуватимуть закони з урахуванням думки громадськості, законотворці – створюватимуть їх на благо людей, ну, журналісти – описуватимуть про події по факту… І цей процес розпочався.

Наталка КУЦАК,
фото автора

Назад