10.09.2012
«До зими – готові»
«До зими – готові» Так відрапортували керівники комунальних підприємств і органів місцевого самоврядування практично всіх населених пунктів району на нещодавній нараді, яку очолював заступник голови райдержадміністрації Микола Ляшенко.

Одним із проблемних, що розглядалися цього дня, питань, було проведення підготовчих робіт до опалювального сезону. Згідно розпоряджень губернатора Київщини Анатолія Присяжнюка та голови райдержадміністрації Олександра Зайця, всі підготовчі роботи повинні бути стовідсотково завершені до 15 вересня. Це й індивідуальні паспорти готовності на будинки житлового фонду, і профілактичні та ремонтні роботи систем тепло- та водопостачання, котелень тощо. «Ми повинні бачити реальну картину готовності, - наголосив Микола Миколайович, - щоб узимку не було такого, що люди, наприклад, залишаться десь без гарячої води чи тепла, і в першу чергу не маємо права допускати виникнення непередбачених ситуацій у закладах соціальної сфери: дитячих садочках, школах, поліклініках і лікарнях тощо.»
За результатами аналізу наш район не досить активно використовує можливість встановлення лічильників тепла згідно загальнодержавної програми, на що, до речі, в державному бюджеті передбачено не маленькі кошти. Тому окремо Микола Ляшенко наголосив на незрозумілій пасивності керівників органів місцевого самоврядування: «Кожен з вас знає, що проведення тих же заходів із благоустрою кожного населеного пункту потрібні чималі кошти. Держава нині пропонує вам активну грошову допомогу саме через впровадження загальнодержавних програм розвитку. Долучившись до них, ви можете зробити чимало для комфортного проживання кожного києво-святошинця, зекономити власні кошти, щоб спрямувати їх на виконання власних місцевих програм розвитку. І для цього багато зусиль витрачати не потрібно: виготовити проект, скласти відповідну кошторисну документацію, пройти експертно-грошову експертизу, подати заявку на включення до загальнодержавної програми і отримати на її виконання кошти як субвенцію з держбюджету. Та чомусь ми досі цього не робимо. Я вже не кажу про те, що встановлення прибудинкових лічильників тепла, жорсткий його облік на кожен окремо взятий будинок уже дадуть суттєву економію.»
До речі, економія, за словами Миколи Миколайовича, для місцевих бюджетів буде відчутною. Згідно загальнодержавної програми встановлення прибудинкових лічильників тепла, села, наприклад, фінансуються з держбюджету повністю, селища та міста – на співфінансуванні, при чому, з бюджетів цих населених пунктів додати потрібно буде лише 28 % власних бюджетних коштів.
З огляду на це, присутній на нараді начальник Держенергонагляду Київської області Анатолій Пінчук наголосив на тому, що досі не всі комунальні підприємства району підготували всі відповідні документи: роботи скрізь, практично, зроблено, а от з оформленням відповідної документації готовності до опалювального сезону – тих же паспортів готовності житлового фонду – їх керівники не поспішають. А здати їх у повному обсязі необхідно також до 15 вересня. Для чого це потрібно? При виникненні форс-мажорних обставин важко знайти винного, як і виконавця. А люди в сильні морози не повинні бути без тепла.
В якому випадку інспектор Держенергонагляду не підписує документацію про готовність до зими? Якщо є суттєві порушення. До таких належить, наприклад, наявність «нічийних» тепломереж. Такі факти існування є і в Боярці, і в Чабанах, і у Вишневому – під залізницею проходить труба, яка ніким не експлуатується. Це порушення потрібно усунути.
Друге, не менш актуальне питання – біля більшості ліній електропередач не обрізане достатньо гілля дерев. «Після останньої негоди, - нагадав Микола Миколайович, - 28 населених пунктів залишилося знеструмленими, переважно, через те, що дроти порвали саме впавши гілки дерев. Якщо цю проблему не усунути, то взимку матимемо ще один клопіт: порвані дроти електропередач, але вже через поламані снігопадами гілки тих же дерев.»
І знову говорили про комунальні борги. Про те, що більшість керівників органів місцевого самоврядування не надають значення не тільки правильному та точному поданню статистичної звітності, а й, наприклад, наявності самих боргів із комунальних платежів. Адже в районі є населені пункти, комунальні підприємства в яких вже давно ліквідовано, але, згідно документації, це ніде не зафіксовано, борги не списано чи не реорганізовано. Або, наприклад, все давно проплачено, але до відділу статистики звіти з місяця в місяць подаються старі, не перевірені та не уточнені, через що за цими показниками наш район «пасе задніх». Тому, якщо якесь підприємство, наприклад, років вісім як не діє, за словами Миколи Миколайовича, а в звітності ще досі висить 100 %-й борг, потрібно довести процес його ліквідації до завершення.
Як зазначила начальник відділу статистики давно вже потрібно визначитися щодо закриття таких підприємств. І таких, на жаль, по населеним пунктам району чимало. Наприклад, за КП «Горенка» на балансі «висить» 68 тис. грн. років, мабуть, вісім, по Чабанівському ВУЖКГ – 460 тис. грн. заборгованості. Якщо говорити в мільйонному еквіваленті, то районне УГГ має 75 млн. грн. боргу, «Києво-Святошинські тепломережі» - 6,5 млн. грн.
Та за останні два місяці цю проблему вирішило одне лише Забір’я. хоча процедура доволі проста: місцевій владі просто потрібно подати до відділу статистики відповідного офіційного листа з проханням.
«Розбираючи структуру заборгованості нашого району, - зазначив Микола Ляшенко, - я дійшов висновку, що така ситуація склалася не лише через те, що населення не повертає «старі» борги. А ще й тому, що наші структурні підрозділи на місцях недостатньо працюють із самими боржниками.»

Наталка КУЦАК,
фото автора

Назад