19.03.2012
Врятуймося від гіповітамінозу
Врятуймося від гіповітамінозу Навесні природа оживає, а в той же ж час багатьох людей охоплює нездужання, апатія, погіршення самопочуття, в'ялість, сонливість, швидка втомлюваність. Спад активності і загального тонусу погіршує працездатність, особливо школярів і студентів.

Причиною такого весняного нездужання є, як правило, гіповітаміноз, тобто недостача вітамінів.

Свіжі овочі і фрукти для багатьох у цю пору року з різних причин є малодоступним, а в минулорічних вітамінів недостатньо: при зимовому зберіганні вони втратили свою животворну силу.

Весняний гіповітаміноз – короткочасне перехідне явище. Влітку його ознаки швидко щезають. Але при довгому хронічному вживанні недостатньої кількості вітамінів, як правило, порушуються обмінні процеси.

Як же ж попередити гіповітаміноз? Проблему можна вирішити двома шляхами: харчуватися продуктами, збагаченими вітамінами, або приймати штучно створені полівітамінні препарати.

Концепція функціонального харчування вперше була сформульована в Японії на початку 80-х років минулого сторіччя. Згідно з цією концепцією, «функціональними» є продукти, які містять органічні речовини, збагачені вітамінами або мікроелементами, володіють певними корисними властивостями, це не ліки, а продовольчі товари, які щодня можна включати у свій раціон для підтримки здоров'я. Функціональні продукти харчування найчастіше збагачуються молочнокислими бактеріями, вітамінами, мінералами, пептидами, протеїнами, амінокислотами, антиоксидантами. Багато українців вживають хліб з муки грубого помолу із злаками, каші, збагачені вітамінами, мюслі з мінералами, сік з біоволокнами, кисломолочні продукти з пробіотиками.

Учені бачать в цьому позитивну тенденцію. Розширення асортименту функціональних продуктів розкриває перед нами можливості управління процесом надходження біологічно активних речовин в організм людини, і, забезпечивши ринок необхідними продуктами, ми отримаємо доступний засіб підтримки здоров'я споживачів будь-яких вікових груп.

Вітаміни – це високоактивні біологічні речовини, носії певних життєвих процесів. Надходячи в організм у підвищеній концентрації, вони можуть активізовувати відповідні процеси. Вітаміни групи В допомагають стимулювати діяльність імунної системи під час стресу чи під час травми. Прийом полівітамінів, що містять вітаміни А,С,D, Е , В6 допомагає зміцнити імунну систему і попередити простудні вірусні захворювання. Вітамін В6 стимулює синтез нуклеїнових кислот, що необхідні для росту клітин і вироблення антитіл для боротьби з інфекцією. Вітамін С чи аскорбінова кислота підвищує активність макрофагів у боротьбі з інфекційними агентами. Прийом вітаміну Е підвищує стійкість до захворювань у всіх вікових групах, а особливо він корисний пацієнтам в літах. Доведено, що діти, яким батьки регулярно дають вітаміни, рідше хворіють розповсюдженими інфекційними хворобами, ОРЗ, отитами, синуситами. Нагадую, що вищезгадані вітаміни ми отримуємо з нижченаведених продуктів.

Вітамін А міститься в рибі, морепродуктах, абрикосах, печінці. Він забезпечує нормальний стан шкіри і слизистих оболонок, поліпшує зір.

Вітамін В1 знаходиться в рисі, овочах, птиці. Зміцнює нервову систему, пам'ять, поліпшує травлення.

Вітамін В2 знаходиться в молоці, яйцях, капусті брокколі. Він зміцнює волосся, нігті, позитивно впливає на стан нервів.

Вітаміну Р багато у хлібі грубого помолу, рибі, горіхах. Регулює кровообіг і рівень холестерину у крові.

Вітамін В6 є в цільному зерні, яєчному жовтку, пивних дріжджах, квасолі. Благотворно впливає на функції нервової системи, печінки, кровотворення.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) наявний у квасолі, цвітній капусті, яєчних жовтках, м'ясі, регулює функції нервової системи і рухову функцію кишечника.

Вітамін В12- у м'ясі, сирі, продуктах моря, сприяє кровотворенню, стимулює ріст, сприятливо впливає на стан центральної і периферійної нервової системи.

Фолієва кислота міститься у савійській капусті, шпинаті, зеленому горошку, необхідна для росту і нормального кровотворення.

Вітамін Н (біотин)-у яєчному жовтку, помідорах, неочищеному рисі, соєвих бобах, впливає на стан шкіри, волосся, нігтів і регулює рівень цукру у крові.

Вітаміну С багато у шипшині, солодкому перці, чорній смородині, обліписі, корисний для імунної системи, сполучної тканини, кісток, сприяє загоєнню ран.

Вітамін D є в печінці риб, ікрі, яйцях, зміцнює кістки і зуби.

Вітаміну Е багато у горіхах і рослинних оліях, він захищає клітини від вільних радикалів, впливає на функції статевих і ендокринних залоз, сповільнює старіння.

Вітамін К виявили у шпинаті, салаті, кабачках і білій капусті, регулює згортуваність крові.

Підвищена потреба у вітамінах спостерігається у людей, які знаходяться у стресовій ситуації, спортсменів, курців, жінок, що приймають оральні контрацептиви, тих, хто часто споживає алкоголь, вагітних, підлітків, літніх людей. Цим категоріям потрібно приймати вітаміни додатково, але не окремі вітаміни, а їх сполуки.

Побутує думка, що синтетичні вітаміни, що присутні у полівітамінних препаратах і збагачених вітамінами продуктах харчування не ідентичні живим, природним, вони менш ефективні, можуть включати різні домішки; вітаміни в натуральних продуктах краще засвоюються організмом; склад вітамінів у препаратах, що випускаються фармацевтичною промисловістю не відповідає зазначеному, вітаміни в цих комплексах не стійкі і швидко розпадаються.

Насправді вітаміни, що виготовлюються промисловістю, виділяють із природних джерел чи отримують із природної сировини. Вітамін С роблять із природного цукру - глюкози, вітамін Р виділяють з чорноплідної горобини, шкірки цитрусових чи із софори.

Процес виробництва вітамінів високотехнологічний, він гарантує не тільки високу чистоту, але і довгу, строго контрольовану збереженість вітамінів. Аптечний вітамін С значно довше зберігається, ніж у зимових овочах і фруктах, не кажучи вже про вміст вітаміну С у варених, тушкованих, парених і консервованих продуктах.

Однак лікарі перед вживанням вітамінів радять уважно вивчити їхні властивості, отримати індивідуальну консультацію у спеціаліста, навчитися правильно зберігати, готувати і вживати натуральні продукти, щоб вони краще засвоювалися організмом і приносили йому лише користь.


Назад