20.07.2012
Як зустрінуть школи новий навчальний рік?
Як зустрінуть школи новий навчальний рік? Перевірити, як триває підготовка до нового навчального року і що потрібно зробити в загальноосвітніх школах – такою була мета членів комісії на чолі із заступником голови Києво-Святошинської райдержадміністрації Анатолієм Іскоростенським, котрі вирушили 18 липня до Вишневого – першого пункту призначення. Що ж побачили начальник відділу освіти райдержадміністрації Микола Івашко, спеціаліст санепідемвідділу райСЕС Людмила Голега, в. о. начальника санепідемвідділу райСЕС Володимир Білан?

Перевіряти стан підготовки навчальних закладів почали з Вишнівської ЗОШ № 3, адже на сьогодні це - одна з найкращих шкіл у місті. І залишися, в принципі, задоволені: у класах зроблено косметичний ремонт, перестелено лінолеум,  замінено старі люмінесцентні лампи на нові, на відміну, щоправда, від коридорів, де вони аж пожовтіли й дають не так багато світла. В класах до того ж на всіх поверхах замінено двері.
Оглянули ще й спортзалу. І дійшли висновку, що вона – нормальному, хорошому стані. Перефарбовувати підлогу тут визнали доцільним – краще витратити кошти на облаштування роздягальні. А вона більш схожа на маленьку каптьорку, без освітлення, тісна. Тому діти, в основному, перевдягаються у класних кімнатах.
До харчоблоку потрапити не змогли – не було ключів, хоча, згідно з  положенням про пожежну безпеку, вони мають бути в охоронців. За інформацією дирекції школи, тут потрібно встановити нову вентиляційну систему (існуюча зроблена ще за радянських часів і не працює, бо згорів мотор), а ще – замінити технічне електрообладнання, встановити мийні ванни: окремо – для м’яса, для посуду, овочів тощо. На що Микола Івашко зауважив коротко: «Директор школи вийде з відпустки – хай відразу приїздить із кошторисом. На заміну обладнання, як і встановлення нових ванн, багато коштів не потрібно».
Обхід території виявив і певні недоліки: на шкільному стадіоні, як і навкруг шкільного корпусу, давно не кошена трава. Огорожа хоч і відремонтована зусиллями вишнівських комунальників, та ворота абсолютно не відповідають нормам, встановленим законодавством про охорону територій закладів освіти. Хоча, як пояснили працівники школи, сітку мешканці щоразу рвуть, аби без перешкод тут проходити. На що Людмила Голега зауважила: «Були б ворота, такого б не було». Не було б і порваної – чи то гравцями, чи то пізніми компаніями, які вечорами відпочивають на території школи, буває, навіть із пляшкою пива – сітки навколо футбольного міні-поля, встановленого буквально півтора роки тому. Воно взагалі потребує добротного ремонту: одні ворота геть відсутні – їх зламано. Замість них лежать дві кам’яні брили. Ворота заварили, але не встановили. Саму сітку потрібно натягнути – покручена, вивернута.
Спортивний майданчик, як і сам шкільний стадіон, бажає кращого. Та для початку потрібно спершу повикошувати порослі чагарі – за ними нічого не видно. Тому перша вказівка – привести територію в порядок. Тут допомоги від райдержадміністрації точно непотрібно – достатньо хорошого двірника. Як і для того, щоб побілити та обрізати дерева.
До того ж, школа потребує негайного капітального ремонту вхідної групи та встановлення пандусу – східці тут досить таки високі та круті, а у школі є учні з особливими потребами. Анатолій Іскоростенський на це зауважив чітко: вхідна група обов’язково буде приведена до ладу й школа зустріне своїх вихованців гарним ганком.
Наступною перевіряли Вишнівську ЗОШ № 2. Її територія зустріла чистотою. У класах – новенькі парти, навіть пахнуть ще деревом і лаком. У класах і навчальних кабінетах косметичний ремонт іще триває, хоча в чотирьох із них роботи виконані на всі «сто».
Директор Тетяна Пашинська – єдина – не у відпустці, контролює перебіг ремонту. До харчоблоку члени комісії не змогли потрапити з тієї ж причини, але озвучені проблеми – закупівля миючих шаф, розділочних цехів – вирішити можна. Зауважень до цієї школи у прибулих практично не було. До речі, біля входу є пандус. А вхідну групу за допомогою райдержадміністрації довести до ладу буде не складно.
А от Вишнівська ЗОШ № 4 вразила досить таки неприємно від самого початку: біля харчоблоку каналізаційні люки провалюються – стане дитина і може «пірнути»… Балка переходу між школою та спортивно-юнацькою школою тримається на «чесному слові» й у будь-який момент може обірватися дітям на голови – її колись пошкодила сміттєзбиральна машина. Своїми силами зробили, як могли, але навряд, що надійно. Кошторису в райдержадміністрацію на ремонт не надали – таке складається враження, що директору це непотрібно, про що й зауважив Анатолій Іскоростенський, спілкуючись із працівниками школи. Хто потім, не дай Бог, нещастя, відповідатиме – невідомо…
У маленькому коридорчику вхідної групи й без того темно, а його ще й фарбують у темно-сірий колір. Вікна на першому поверсі забиті. замінені на металопластикові лише з фасаду. З тилу – старі, рами скоро випадуть, скло – побите.
У класах косметичні ремонти потихеньку робляться. прикро, але на третьому поверсі, що його заливало всю зиму, в класах роблять не капітальний ремонт стелі, а також лише косметичний. Відповідь на питання, чому ж тут щороку тече дах так і не знайшли. Його стан потрібно регулярно перевіряти, водостоки – чистити. Отже, школа немає нормального завгоспа.
На всю школу – 8 непрацюючих туалетів. Крани в більшості туалетів замінили, але вода з них не тече. Як зауважив Микола Івашко, «Ціна питання – 15 грн». Сантехнік не виконує свою роботу належним чином. У щойно відремонтованому туалеті, навпаки, біжить річкою на свіжопофарбовану підлогу.
На третьому поверсі відкритий лише туалет для хлопців, дівчата ж повинні бігати на інші поверхи. А як не добіжать? Бачки для зливу води хоч і старої конструкції, але не закріплені нормально, через що хитаються. На третьому поверсі роблять зручності для вчителів. Раніше вони бігали на інші поверхи. Анатолія Іскоростенського це справедливо обурило: «Куди дивиться директор, що у вас не працює 8 туалетів? Чому ми про це чуємо лише зараз? Де кошториси? Хто займатиметься складанням кошторисів, як не дирекція?» Відповідь надав Микола Івашко, більше, навіть, звертаючись до самих працівників школи: «Михайло Петрович щороку мені присилає одні лише списки, без кошторисів. Мені списки не потрібні – щоб виділити кошти, мені потрібно бачити кошторис, щоб розуміти, для чого конкретно вони потрібні. Кошторис зробіть, відділ освіти профінансує роботи».
Висновок комісії невтішний: колись найкраща в районі школа перетворилася на найгіршу. Як зазначив Анатолій Іскоростенський, господаря у школі немає: «Директора потрібно відкликати з відпустки – доки школа не буде приведена до ладу, відпустки у нього не буде. У понеділок – усі необхідні кошториси мають бути у відділі освіти. Директор, як і всі технічні працівники – на роботі. Їх, щоправда, тридцять осіб по штату, але видно було лише кілька. Такого немає у жодному селі району.

Наталка КУЦАК,
фото автора

Назад