16.07.2012
Борги потрібно віддавати
Борги потрібно віддавати    Ми про це пам’ятаємо, тільки якщо це не стосується сплати за комунальні послуги. Чомусь завжди щось знайдеться важливішим: купити продукти, одяг, з’їздити на відпочинок до моря – хоча б у Крим… Але ж ці послуги нам у борг ніхто не надасть: спробуйте в маркеті взяти продуктів на місяць за умови, що віддасте потім. Може, наступного місяця, може – через два а то й три… Здогадуєтеся, що почуєте у відповідь? Отож то…

Звісно, ніхто не говорить про те, що потрібно сидіти лише на хлібі з водою та ходити босим і в лахмітті. Тим більше, що у житті буває по-різному: несподівана смерть близької людини, втрата роботи, затримка з заробітної плати – наше життя багате на круті несподівані повороти, але ж і за комунальні послуги потрібно систематично, хай навіть через несподівані повороти долі частково, але сплачувати. На такі випадки владою передбачено певні поступки, але чомусь ми ними не користаємося – ніяк не впорядкуємо свої справи, щоб зробити все належним чином. Завжди щось заважає… А борги зростають, і ми плавно переходимо в категорію злісних боржників, із якими вже розмова у комунальників зовсім інша…

Пасти «задніх» - не для нас
Але чомусь, згідно озвучених на нараді у губернатора Київської області Анатолія Присяжнюка даних, саме наш Києво-Святошинський район цих «задніх» і пасе. Від початку поточного року по травень місяць, загалом населенням області було сплачено за комунальні послуги 1,1 млрд. грн. При цьому рівень поточних платежів склав 98,8 %. Враховуючи заборгованість за попередні роки, найвищий рівень оплати спостерігається в Кагарлицькому – 115,4 %, Іванківському – 115 %, Білоцерківському – 111,4 % районах тощо. У нашому ж вони – найнижчі, й складають лише 85,6 %. На виконання Постанови Кабміну щодо реструктуризації заборгованості платежів за житлово-комунальні послуги, за цей же період загалом в області укладено 1279 договорів на загальну суму 3,9 млн. грн., з них сплачено - 1 млн. 600 грн. та чомусь у нашому районі їх укладено аж… 62. І це – в найбільшому за рівнем споживачів і заборгованості районі! Замислитися є над чим…
І все це - не через несплату поточних платежів, а саме через давні борги як населення, так і різноманітних установ і організацій. Щоб поліпшити роботу з боржниками, заступником голови Києво-Святошинської райдержадміністрації Миколою Ляшенком нещодавно було скликано термінову нараду з комунальниками та представниками влади на місцях.
«Розбираючи структуру заборгованості нашого району, - зазначив Микола Ляшенко, - я дійшов висновку, що така ситуація склалася не лише через те, що населення не повертає «старі» борги. А ще й тому, що наші структурні підрозділи на місцях недостатньо працюють із самими боржниками.»

З миру по нитці…
А з боржників – по виплатам. Саме так і в рамках законодавства планує й надалі діяти влада. Та головне – на місцях цими проблемами також повинні перейматися. «З людьми потрібно працювати щодня, щогодини,» - наголосив Микола Миколайович. А поле діяльності геть не зоране. Як було наголошено на нараді, в кожному населеному пункті є боржники, от тільки не скрізь із ними працюють. І не всі використовують при цьому належні заходи профілактичної роботи, до яких належать: укладення з боржниками договорів про реструктуризацію боргу за сплату житлово-комунальних послуг, оформлення субсидій, роз’яснення населенню про необхідність сплати комунальних послуг. З затятими боржниками, особливо, тими, хто має достатньо коштів, але не сплачує, розмова інша: відкриття судової справи та проведення згідно неї виконавчого впровадження тощо. Але й ця робота ведеться не скрізь.
Наприклад, ВАТ «Забір’я» з 2002 року не надає послуг у сфері житлово-комунального господарства через відсутність житлового фонду в цій структурі, але борг у 68,613 тисяч грн. «висить» і досі. Борг населення складає загалом 30 тисяч грн., найбільший «одиночний» - 7 тисяч грн. КП «Комбінат комунальних послуг «Білогородка» загалом має 235 тисяч грн. заборгованості. При цьому щомісячні нарахування складають майже 62 тисячі грн. Якщо кошти не сплачувати, в новий опалювальний сезон населення ввійде з великими боргами. Гуртожиток Ірпінської УВС на 30 кімнат (51 особа) має загальну заборгованість нібито й невелику – лише 17,8 тисяч грн., але тут – інша проблема. Працівники проживають тут тимчасово, через що за судовим позовом практично неможливо стягнути борги за оплату житлово-комунальних послуг. Щомісячні загальні нарахування нині, не в опалювальний період, складають 2,5 тисячі грн. та роботу тут таки проводять. На кожного боржника подано до суду, декого вже виселено зі стягненням боргу.
Профілактична робота, як і робота з боржниками, проводиться й на території Гореницької сільської ради, населення якої загалом має 476 тисяч грн. боргу. А от у Петрівському вона безрезультатна саме через те, що власники квартир житлового комплексу «Петрівський» хоч і придбали тут квартири, тут не проживають. За утримання будинку та прибудинкової території тут «набігло» вже 280 тисяч грн. боргу,з них 70 тисяч грн. - понад три місяці. Та ж ситуація з оплатою і у ЖК «Софія (Софіївська Борщагівка). І боржників тут – половина мешканців новобудов.» А в Тарасівці населення «доросло» до суми у 15 млн. грн., із них 2,6 млн. грн. – борги поточного року.

Краще там, де нас немає
Профілактичну роботу в повному обсязі – від засідань комісій при виконавчих комітетах і до оголошення інформації про боржників на бігбордах (згідно чинного законодавства – з озвученням лише суми боргу та адреси боржника) – активно проводять у Вишневому, Шпитьках, Княжичах. Боржники відсутні у Дмитрівці (Інститут садівництва), СГ ТОВ Агрокомбінат «Тарасівський», ВУЖКГ «Чабани», на території Петропавлівсько-Борщагівської та Хотівської сільських рад.
Водночас, «висять» борги за минулі роки у мешканців Бузової - 40 тисяч 138 грн. загальної заборгованості, з них за обслуговування прибудинкової території – 59,6 тисяч грн. до речі, привселюдно дісталося «на горіхи» КП «Світанок» - півтора місяці споживачі без води, не дивлячись на те, що райдержадміністрація в повному обсязі проплатила кошти на ремонт водогону. Як зауважив Микола Ляшенко, у районної влади скоро урветься терпець, і розбиратися, мабуть, із цим прийдеться жорсткіше. Адже до кінця літа залишилося не так багато, не за горами осінь – що тоді робити мешканцям, особливо, якщо водопостачання не буде налагоджене до настання зимових морозів?..
У Боярці тільки КП «Боярка-водоканал» має 1 млн. 804 тисячі грн. боргу – як зауважив Микола Миколайович, «тарифи попіднімали, а заборгованість ліквідувати не можуть.» Серед інших боржників міста - Боярський хлібозавод і ВАТ «Аксі-побут».
Повільно, але все-таки зменшується заборгованість у ПАТ «Київоблгаз». Із 82 млн. грн. боргу на сьогодні залишилося закрити лише 44 млн. грн. – в основному, це борги приватного сектору, хоча в цей перелік входять і деякі державні установи та організації теплопостачання. На багатьох боржників подано до суду на загальну кількість боргу в 2 млн. 162 тисячі грн. Проводиться робота з підписання договорів із реструктуризації.
Більшість представників місцевої влади та комунальних підприємств зауважували: населення в основній своїй кількості відмовляється йти не контакт. Більшості людей байдуже – не платять, тільки скаржаться. І не розуміють найголовнішого: щоб комунальні підприємства мали змогу надавати якісні послуги, за них потрібно платити в повному обсязі. А так як коштів через несплату не вистачає, про яку якість може йтися? Лише той, хто сплачує, і може висувати якісь претензії. Тому загальний підсумок роботи – активізувати роботу з боржниками. Тим більше, що, поки не розпочався новий опалювальний сезон і не додалися нарахування за теплопостачання, борги сплатити значно легше.

Наталка КУЦАК,
фото автора

Назад