06.07.2012
РОБОТУ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ ВИЗНАТИ ВІДМІННОЮ!
РОБОТУ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ ВИЗНАТИ ВІДМІННОЮ! Нещодавно в актовій залі Києво-Святошинської районної класичної гімназії під головуванням начальника головного управління освіти та науки КОДА Віктора Бутника відбулося чергове засідання освітянської колегії.
В її роботі взяли участь: заступник голови Києво-Святошинської РДА Анатолій Іскоростенський, начальник відділу освіти та науки РДА Микола Івашко, директори шкіл і центрів позашкільної освіти, завідуючі дитсадків та ін. Серед основних питань - оцінка стану освітньої галузі в районі, створення нових ліцеїв і гімназій, робота з обдарованими дітьми тощо.
На початку присутні заслухали звіт начальника відділу дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти головного управління освіти та науки Володимира Коваленка, який зупинився як на досягненнях, так і проблемах освіти в нашому районі.
Мережа дитсадків поступово розширюється - протягом останніх трьох років у районі додатково відкрито по 2 групи у 10 ДНЗ, відновлено роботу двох - "Намистинка" (Вишневе) та "Малятко" (Петропавлівська Борщагівка), передбачена добудова 4-х і побудова 5-ти садочків. Але проблема перевантаженості груп залишається актуальною: на кожні 100 місць у середньому припадає 153 дитини (в містах - 162). Передусім, через те, що при будівництві нових мікрорайонів забудовники зазвичай "забувають" про соціальну інфраструктуру - така тенденція спостерігається на всій території району. Що у Вишневому, що у Боярці, жодного садка за цей період не побудовано. Призупинено процес безпідставного закриття ДНЗ - це позитивна тенденція.
Що ж до шкіл, результати перевірки знань учнів, проведеної головним обласним управлінням, свідчать: оцінювання знань проводиться у школах, загалом, об'єктивно.
"Хочеться відмітити, - зазначив Володимир Петрович, - що керівництво райдержадміністрації приділяє особливу увагу стимулюванню творчо обдарованих дітей: за розпорядженням голови РДА діти-переможці обласних, Всеукраїнських, міжнародних конкурсів та фестивалів отримують щомісячні стипендії, а їх педагоги - доплати до посадових окладів. Не обділені увагою і діти соціально-незахищених категорій. Так, зокрема, стипендія голови Києво-Святошинської РДА призначається студентам-сиротам і позбавленим батьківського піклування. До того ж вони ще й мають право безкоштовного проїзду в транспорті".
Усі навчальні заклади забезпечені якісним харчуванням. Його рівень набагато вищий, ніж середньообласний показник. Організація навчально-виховної роботи здійснюється на належному рівні та відповідно до чинного законодавства. Та є проблема забезпечення необхідним обладнанням класів для проведення лабораторних і практичних робіт. Профільне навчання у старшій школі організовано лише у 15 із 35-ти шкіл, а поглиблене вивчення предметів - лише у шести.
Було відзначено зростання ролі позашкільної освіти, що в районі є досить потужною. І як наслідок - ці заклади району є першими в області.
Усі навчальні заклади забезпечені методично-навчальною літературою, але новими меблями - лише на 90 %. Втім, навіть це на 10 % перевищує середньообласний показник. Не в усіх школах практичні та соціальні психологи забезпечені окремими кабінетами.
Переважна більшість учителів у школах - пенсіонери. Звичайно, їхній досвід, за словами Володимира Коваленка, потрібно поважати, але результати їхньої роботи з учнями нижчі. Причина в тому, що ці педагоги під час роботи не використовують комп'ютерну та мультимедійну техніку.
У районі практично перестав існувати університет майбутнього вчителя, хоча педагогічний резерв керівних кадрів сформований досить потужний. На думку Володимира Петровича, доцільно відновити його роботу. Добудовується Вишнівська ЗОШ № 1, та все ж це не вирішить проблему двозмінного навчання в школі.

Як зазначила ректор інституту, доктор педагогічних наук, професор кафедри управління освітою, заслужений працівник освіти України Наталія Клокар, вчителі активніше почали застосовувати інноваційні напрямки роботи: ще у 2010 р. їх було лише 14, у цьому ж - уже 25: "Приємно зазначити, що дуже багато вчителів-методистів і спеціалістів навчальних закладів подають наукові розробки та програми. Києво-Святошинський район повинен ширше застосовувати досвід Києво-Святошинської районної класичної гімназії. А ще потрібно не забувати оцінювати вчителя, який працює з учнями, котрі мають особливі потреби".
"У нас у районі на позашкілля існує серйозний запит, - наголосив Микола Івашко. - Батьків дуже турбує, як буде зайнята дитина в позаурочний час. Та існуюча мережа перевантажена. Звідси - проблема педагогічного та матеріального забезпечення. Нас активно підтримують і райдержадміністрація, і райрада, і депутатський корпус - ще не було жодного випадку, коли освітяни виходили із достатньо обґрунтованою пропозицією і її відхилили. Розуміння проблем - абсолютне. Незалежно від обсягів фінансування. Тому, користуючись нагодою, хочу подякувати і керівникам навчальних закладів району всіх типів, і колегам з відділу освіти, райдержадміністрації та райради за підтримку та розуміння".
Микола Миколайович озвучив ще низку суттєвих проблем. Наприклад, що у районі є ще 9 дитсадків, які досі цей статус собі не повернули. До органів місцевого самоврядування направлено відповідні листи, але є певні проблеми через те, це - відомчі будівлі.
Цього навчального року до шкіл району зараховано на 300 першокласників більше, ніж попереднього. І знов проблема - недостатнє матеріальне та кадрове забезпечення початкової ланки. Зокрема, у зв'язку з переходом на нові стандарти навчання: цього року вводиться вивчення іноземної мови, наступного - інформатика. А вчителів не вистачає.
"Хочу зазначити, - так підсумував роботу колегії Анатолій Іскоростенський, - що відмічені проблеми ми будемо вирішувати. Щороку з бюджету лише на освіту виділяється 130 млн. грн, 95 % із них - на оплату праці. Є проблеми у нас і з оздоровленням дітей - другий рік поспіль намагаємося запустити наш оздоровчий комплекс "Горбовицька Січ", що призупинив свою діяльність іще у 2008 році. Та, щоб виконати цю програму, потрібно 27 млн. грн. Перші кроки вже зробили", - зазначив Анатолій Миколайович.
Загалом, учасники колегії визнали роботу системи освіти Києво-Святошинського району "відмінною", адже наші навчальні заклади - як школи, так і дитсадки знов очолюють список найкращих у Київській області.

Фото Анатолія КУХАРСЬКОГО


Назад