26.05.2012
БЛАГОСЛОВЕННЯ ВИСОКОГО БЕРЕГА
БЛАГОСЛОВЕННЯ ВИСОКОГО БЕРЕГА У другу неділю травня боярські туристи традиційно зустрічаються на Високому березі ріки Ірпінь, щоб відкрити новий туристичний сезон. От і 12 - 13 травня тут щільно громадилися намети, смачно тягнуло димком від табірних багать, і по-літньому жарке сонце віддзеркалювалося у гітарних струнах, голосами яких, здавалося, бриніло саме повітря…
І були традиційні міцні дружні обійми при зустрічі, і видавала новачків їх легка ошеленість від того всеохоплюючого відчуття єдиної родини, яке панує тут, і як завжди Віктор Васильович Мостіпан прискіпливо вимагав від кожної команди завірені за всіма правилами заявки учасників. От тільки набагато вище, ніж минулого року - аж у кронах дерев - були натягнуті міцні линви, і більш повним було спорядження груп, які виходили на маршрут, і прискіпливішими були судді, а від того відчутнішим хвилювання і учасників, і нечисленних (в порівняні з іншими роками) вболівальників. Що ж відбувалося тієї травневої днини на Високому?
Тренування туристів Боярки у форматі відбіркових змагань, підготовка до участі в обласних змаганнях з туризму. Традиційний організатор - Боярський міський туристичний клуб "Іскра", традиційний спонсор - приватна школа для дівчаток "Леді".
Програма змагань складається з двох частин - спортивної і конкурсної. До спортивної входить туристична смуга (що, в свою чергу, складається з пішохідного, гірського, спелеологічного та водного етапів) і спортивне орієнтування. Наприклад, нічне орієнтування розпочалося о 23.30. Контрольний час на виконання завдання - 3 години...
Та й вдень було на що подивитися! Навіть лісові білки чудувалися з того, як вільно почуваються ці юнаки і дівчата під верховіттям височенних сосен. Збоку здається, що вони, обвішані залізяччям й додатковими мотузками - страховками, пересуваються там, високо, просто по повітрю. Адже знизу міцних линв практично не видно… Після такого піщаний схил видається за іграшку, а водний етап (незважаючи на притоплені колоди й двоє "воріт", в які потрібно "увійти" за всіма правилами) - приємною прогулянкою на човнику.  
А потім була конкурсна програма, до якої увійшли такі етапи, як в'язання туристичних вузлів, конкурс на кращий табір, конкурс кострових і художня самодіяльність.
Найбільш видовищним цього року став конкурс кострових. Умови прості: всього-на-всього… закип'ятити воду. Тримаючи казан в руках і використовуючи лише заздалегідь підготовлені дрова! А ну ж бо, хто швидше?
А ввечері, коли сутінки приємною прохолодою накривають Високий берег, всі табори традиційно збираються на урвищі біля загального багаття. Ви хочете відчути душу Високого берега, зрозуміти його порухи душевні, дізнатися те, що не висловити ніякими словами? Про це розкажуть гітарні струни.
А другого дня, у неділю, різко похолодало. Набігли кудлаті хмари й сипонули зранку просто таки осіннім дощем. Як-то кажуть, любіть сюрпризи! Та незважаючи на це, два традиційних заходи, без яких на Високому не обходиться ні один збір, таки відбулися. Для найменших (до 12 років) - дитяча туристична смуга, для найвідчайдушніших - Домбайський футбол!
Причому команда "Шипи" відзначилася не лише на полі. Їх вболівальники прихопили на Високий берег дві спортивні кінокамери й прикріпили їх… на голови гравцям своєї команди! Тож тепер, наші шановні читачі, завдяки Інтернету ви матимете змогу побачити, що таке Домбайський футбол, так би мовити, зсередини. І ви переконаєтесь, що в порівнянні з ним бої гладіаторів - просто дитяча забавка…
При нагоді зазначимо, що ці тренування проходили в умовах, максимально наближених до "бойових". Тобто - у формі змагання.
- А як же інакше можна виявити найкращих? - дивується Віктор Васильович. - Занадто висока й відповідальна нагорода чекає на них: почесне право відстоювати честь нашого району на обласних змаганнях з туризму, які відбудуться приблизно через два тижні. На одному з двох наших традиційних туристичних "полігонах": у Рокитному або на Снітинці.
- І кому ж представляти район?
- Найсильнішій команді. V місце посів "Фаворит", ІV - "Призрак", ІІІ - "Сокс",
ІІ - "Партизани". А от першими стали "Шипи".
По закінченні змагань команди-учасники отримують нагороди. Ні, не дзвеніли того дня на Високому медалі і не пускали сонячні зайчики у води Ірпіня сяйливі кубки. Бо більше цінуються тут речі практичні й потрібні у туристському житті. Тому нагороджують туристським спорядженням, килимками-каріматами і традиційними туристськими кухлями - речами, без яких у поході просто не обійтися.  
…Спаковано рюкзаки, затушено багаття, сказані прощальні слова. На обраних чекає дорога і боротьба, на всіх без винятку - незабутні враження, подаровані цими двома днями на Високому березі. І впевненість у завтрашньому дні, яку дарують спільні випробування і благословення тією воістину Божою благодаттю, яку відчуваєш тут - нагородою неспокійним туристським серцям від їхньої спільної Альма-Матері.
Радислав КОКОДЗЕЙ,
фото автора

Назад