09.05.2012
ВІЙНА НЕ ЗАКІНЧЕНА, ДОКИ НЕ ПОХОВАНИЙ ОСТАННІЙ ПОЛЕГЛИЙ СОЛДАТ
ВІЙНА НЕ ЗАКІНЧЕНА, ДОКИ НЕ ПОХОВАНИЙ ОСТАННІЙ ПОЛЕГЛИЙ СОЛДАТ Шістдесят сім років минуло, як відлунали постріли останнього бою часів Великої Вітчизняної війни. Але війна не закінчена, доки не похований останній полеглий солдат.
8 травня у Гатному, на території Меморіалу воїнам-визволителям, відбулося урочисте перепоховання 70 бійців Червоної армії, загиблих під час оборони Київщини у 1941 році. Їх останки було знайдено зусиллями пошуковців археологічного патріотично-пошукового об'єднання "Дніпро-Україна", 11 із них було ідентифіковано.
В урочистому мітингу-реквіємі взяли участь міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк, голова Київської облради Олександр Качний, заступник голови Києво-Святошинської РДА Анатолій Іскоростенський, голова Києво-Святошинської райради Володимир Луцюк, представник Посольства Російської Федерації, капітан І рангу Алєксєй Коровін, голова ГО "Археологічне патріотично-пошукове об'єднання "Дніпро-Україна" Тарас Костенчук, народний депутат України Петро Мельник, голови місцевих рад, ветерани Києво-Святошинського району.

…Перші акорди реквієму… Квіти й вінки полеглим урочисто покладають члени Почесної варти Міністерства оборони України та учасники мітингу. Першим до присутніх звертається Юрій Бойко: "Під час Великої Вітчизняної війни це село було ареною жорстоких боїв. Сьогодні ми з вами ховаємо 70 радянських солдатів, які у найважчі для нашої Батьківщини часи - у липні-серпні 1941 року - прийняли на себе найлютіший удар німецьких загарбників, захищаючи Київ. Це вже потім ворога було розгромлено під Москвою та Сталінградом, на Курській дузі, визволено Україну. Це було потім. Вічна їм слава і пам'ять від нас - нащадків, які завдячують їм за свободу, мирне небо над головою. Сьогодні всім присутнім - і нашим дітям, і нашим ветеранам - ми бажаємо щастя, здоров'я, і гідного життя в ім'я своєї Батьківщини. Вічна слава полеглим і вічна їм пам'ять!".
"Щороку, - наголосив у своєму виступі Анатолій Присяжнюк, - ми зустрічаємо 9 Травня з почуттям тривоги і, водночас, гордості. Гордості - за наших батьків, які кували Перемогу в запеклих боях, перемігши чуму ХХ століття. Тривогу - за те, що серед нас уже немає тих, хто пройшов усю війну - батьків, матерів, дідів... Справа честі нинішнього покоління - віддати шану останньому полеглому солдату. Ця робота проводиться і сьогодні. Завдяки пошуковому загону "Дніпро-Україна", на Київщині вже знайдено останки та передано землі за християнським звичаєм більше 1 тисячі солдат. Вічна пам'ять солдатам, які кували Перемогу! Хай земля їм буде пухом!".
"Уже вкотре ми зустрічаємося тут, і вкотре це - сумна подія і, водночас, радісна, - зазначив Тарас Костенчук. - Адже ще якась частина наших захисників нарешті спочиватиме спокійно. Тільки за останні три роки на полях Київщини ми знайшли останки практично цілого полку. Скільки їх ще залишається в землі, ми не знаємо. І від цього - невимовно сумно. Але доки у нас будуть сили і можливість, ми шукатимемо, ідентифікуватимемо наших героїв, багатьом із яких було по 18 - 20 років. Вони йшли в перший і свій останній бій. І не думали про те, чи виживуть. Для них головне було - здолати ворога, вигнати його з нашої землі. Вічна пам'ять цим героям!". Ще Тарас Дмитрович щиро подякував тим, хто вкладає всю душу в підтримку справи пошуковців: міністру Юрію Бойко, губернатору Київської області Анатолію Присяжнюку, а також керівництву Києво-Святошинського району, яке сприяє у проведенні пошукових заходів.
На церемонію з різних куточків України та Росії, а також із-за кордону прибули офіційні представники країн і родичі загиблих воїнів, чиї імена вдалося встановити пошуковцям. Їм же заступником керівника ГО "Дніпро-Україна" Сергієм Розпашнюком урочисто було передано і знайдені власні речі загиблих: червоноармійця Абрама Рехтмана (1916 р. н.) - представнику відділу культури Посольства Ізраїль в Україні Світлані Дятиній; рядового Михайла Анісімова (1918 р. н.), червоноармійців Петра Лазаренка (1921 р. н.), Григорія Мамаяна (1918 р. н.), Федора Ланіна (1918 р. н.) - представнику Посольства Російської Федерації в Україні, капітану І рангу Алєксєю Коровіну; червоноармійця Семена Поплавського (1913 р. н.) - дочці, яка приїхала з Донецької області; червоноармійця Прокопія Дятлова (1905 р. н.) - племіннику, котрий прибув із Вєтки (Білорусь); червоноармійця Василя Фаткіна (1912 р. н.) - племінниці, яка приїхала з Уфи (Росія). На жаль, не всі родичі загиблих змогли завітати на церемонію перепоховання, тому особисті речі трьох інших ідентифікованих героїв було передано до музею Гатненської школи.
У пам'ять про полеглих захисників Вітчизни було проведено урочистий молебень як представників православної, так і іудейської віри. І хоч молитви лунали на різних мовах, душі присутніх - плакали…
Останки загиблих героїв оборони Києва було урочисто поховано під звуки салюту та Гімну України. На їх честь відбувся і поминальний обід. За одним столом, разом із ветеранами, пам'ять полеглих у боях вшанували і міністр Юрій Бойко, голова КОДА Анатолій Присяжнюк, голова облради Олександр Качний та інші посадові особи області й району.
Наталка КУЦАК,
фото Євгена ПІКУЛЯ

Назад