29.05.2019
Заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах
Заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах Відповідно до статичних даних у Києво-Святошинському районі Київській області кількість загиблих на водних об’єктах району становить: за 2017 рік – 1 особа, за 2018 рік – 7 осіб, за 2019 рік – 2 особи.
Основними причинами загибелі людей на водних об’єктах є купання в непристосованих для цього місцях, нехтування елементарними заходами безпеки при поводженні на воді та купання в нетверезому стані.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2002 р. N 264 «Про затвердження Порядку обліку місць масового відпочинку населення на водних об'єктах» місця масового відпочинку визначаються органами місцевого самоврядування за проектами відведення земельних ділянок для цієї мети та погоджуються з територіальними установами Держпродспоживслужби.

До місць масового відпочинку людей на водних об'єктах належать - земельні ділянки берегової території з прилеглим водним простором, призначені для організованого відпочинку людей на прибережних захисних смугах водних об'єктів або островах, та водні об'єкти, на яких розташовані засоби розваг і атракціони, а також місця для фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів, аматорського і спортивного рибальства.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.04.2017 № 301 «Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об’єктах України» розроблені та затверджені Правила охорони життя людей на водних об’єктах з метою попередження нещасних випадків на водних об'єктах України і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також для громадян України, іноземців і осіб без громадянства.

Даний наказ визначає вимоги до місць, що відводяться під пляжі, та місця масового відпочинку громадян біля води, а саме:
- щороку перед початком купального (курортного) сезону рекреаційні зони, відведені для купання, у період масового відпочинку людей мають бути обстежені й очищені від сторонніх предметів сертифікованими водолазними підрозділами аварійно-рятувальної служби або спеціалізованими аварійно-рятувальними службами, що пройшли атестацію відповідно до Порядку атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2013 року N 828;
- на кожному водному об'єкті, пляжі і в місцях масового відпочинку людей, де існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій, з метою запобігання нещасним випадкам та надання допомоги тим, хто потребує допомоги на воді, керівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства укладають договір з атестованою аварійно-рятувальною службою на аварійно-рятувальне обслуговування, створюють рятувальні пости, організовують постійне чергування рятувальників, забезпечують їх рятувальними та медичними засобами;
- наявність інформаційного матеріалу: плакати «Учись плавати», «Способи рятування», поради відпочиваючим про порядок купання та прийняття сонячних ванн,
- відповідне інженерне обладнання пляжу до вимог ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій. Пункт 7. Пляжі;
- організація спостереження за акваторією місця масового відпочинку людей відповідно до карти-схеми зони відповідальності рятувального поста, зв'язок з підрозділами екстреної медичної допомоги населенню, правоохоронними органами, аварійно-рятувальними службами, територіальними органами Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

У всіх інших місцях, заборонених для купання, повинні бути встановлені щити з написами «КУПАТИСЯ ЗАБОРОНЕНО!», а небезпечні місця на акваторії позначаються віхами або буями з написом «НЕБЕЗПЕЧНО!».
Забороняється купання в затоплених кар'єрах, каналах, озерах, пожежних водоймах, ставках, морських акваторіях і інших водоймах, які не мають обладнаних пляжів, сезонними рятувальними постами, не визначені як місця масового відпочинку громадян біля води.
Відповідно до рішення постійної комісії Києво-Святошинської районної державної адміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (від 23.05.2019 протокол № 6) визначено та доведено до органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ та організацій району заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об'єктах Києво-Святошинського району Київської області, а також затверджено перелік визначених місць масового відпочинку людей на водних об’єктах Києво-Святошинського району Київської області (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2002 № 264 „Про затвердження Порядку обліку місць масового відпочинку населення на водних об’єктах”, наказу МВС від 10.04.2017 № 301 «Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об'єктах України»), а саме:
- пляж «Лазурний» (СФГ «Мрія»), що розташований за адресою: с. Горенка, вул. Радгоспна, 1;
- місця любительського та спортивного рибальства: (ПАТ «Забір`я», нагульний став № 5, вирощувальний став № 4), що розташовані за адресою: с. Забір`я, вул. Перемоги, 37.


Витяг з наказу МВС України від 10.04.2017 № 301

«Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об’єктах України»
V. Вимоги безпеки в місцях масового відпочинку людей на водних об’єктах
1. Купання та масовий відпочинок людей допускаються тільки в місцях масового відпочинку на водних об’єктах, визначених місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, згідно з Порядком обліку місць масового відпочинку населення на водних об’єктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2002 року № 264, та цими Правилами.
2. Людям, які відпочивають у місцях масового відпочинку на водних об’єктах, забороняється:
1) запливати за межу купання в акваторії, позначену буями;
2) підпливати до маломірних/малих суден;
3) вилізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети;
4) використовувати рятувальні засоби не за призначенням;
5) стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього, і в місцях з невизначеними глибиною та станом дна;
6) розпивати спиртні напої і купатися в стані алкогольного сп’яніння;
7) організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих, хто купається;
8) забруднювати і засмічувати водні об’єкти та територію пляжів;
9) подавати фальшиві сигнали тривоги;
10) залишати без нагляду малолітніх дітей;
11) використовувати для плавання автомобільні камери, плоти, лежаки, дошки;
12) використовувати маломірні/малі судна, водні велосипеди, швидкісні моторні плавзасоби, водні мотоцикли в зонах пляжів, у громадських місцях купання за відсутності буйкового огородження пляжної зони і в межах цієї зони;
13) приводити із собою собак та інших тварин.
3. Для маломірного/малого судна, що буксирує несамохідний плавзасіб, на якому перевозяться люди, установлюються такі вимоги щодо безпеки людей під час організації розваг на водних об’єктах:
1) судноводій маломірного/малого судна зобов'язаний мати посвідчення судноводія відповідного типу маломірного/малого судна, що надає право на управління маломірним/малим судном;
2) судна мають бути технічно справні та відповідати району плавання;
3) судноводій має ураховувати маневрені елементи суден (швидкість буксирування, радіуси поворотів тощо) та здійснювати безпечні маневри судна;
4) судноводій, а також люди, які перебувають на маломірному/малому судні, мають бути одягнені в рятувальні жилети;
5) відхід від берега та підхід до нього здійснюються у спеціально встановлених місцях, які огороджено червоними буями з обох сторін через кожний 1 м від берега протяжністю 50 м, білими буями з обох сторін через кожні 1,5 м від берега протяжністю від 50 м до 120 м у глиб водного об’єкта;
6) при відході маломірного/малого судна, що буксирує несамохідний плавзасіб, на якому знаходяться люди, за 20 метрів від берега має постійно чергувати маломірне/мале судно з матросом-рятувальником (плавцем- рятувальником);
7) крайні точки акваторії пляжу позначаються червоними буями;
8) інші вимоги зазначаються в місцевих правилах використання водних об’єктів для плавання на маломірних/малих судах та інструкціях виробника судна і несамохідного плавзасобу для розваг.
4. Заходи безпеки на льоду наведено в додатку 5 до цих Правил.
5. Дії під час рятування потерпілих на водних об’єктах та надання домедичної допомоги викладено в додатку 6 до цих Правил.
VI. Вимоги щодо забезпечення безпеки дітей на водних об’єктах
1. Безпека дітей на водних об’єктах забезпечується правильним вибором місць купання та їх обладнанням, організацією і контролем за купанням, проведенням серед дітей і дорослих роботи з роз’яснення правил поведінки на воді.
2. Керівник дитячого оздоровчого закладу:
1) призначає наказом особу, відповідальну за купання та дотримання правил безпеки дітей на воді;
2) здійснює контроль за оздоровчо-виховним процесом та процесом відпочинку на воді, забезпечує створення належних умов для відпочинку дітей на воді;
3) організовує інструктаж з працівниками дитячого закладу, проводить заходи із запобігання нещасним випадкам з дітьми, а також надання домедичної допомоги.
3. Купання дітей, які відпочивають в оздоровчих закладах поблизу водного об’єкта, дозволяється тільки у спеціально відведених і обладнаних місцях, що відповідають вимогам цих Правил і нормам санітарного законодавства.
Умови використання та обладнання таких місць для купання узгоджуються до початку купального сезону відповідно до вимог цих Правил.
4. Місце для купання дітей у природних водоймищах має відповідати таким вимогам:
1) розташовуватися не ближче ніж за 500 м від причалів, пристаней, гребель та інших гідротехнічних споруд;
2) бути рівним, піщаним або дрібногальковим й очищеним від корчів, каміння, водоростей;
3) глибина водойми — не більш як 1,2 м;
4) швидкість течії (руху) води — не більш як 0,3 м;
5) бути огородженим на суші та у воді;
6) ділянка акваторії не менше 10% загальної площі акваторії з глибиною не більше ніж 1,2 м має бути позначена поплавковою огорожею або буями оранжевого (червоного) кольору для купання людей, які не вміють плавати;
7) огорожа по периметру акваторії має бути виготовлена за допомогою каната із закріпленими на ньому прапорцями червоного кольору на поплавках (пінопластові, дерев’яні, коркові пластини) з таким розрахунком, щоб вони були помітні із суден, які проходять водоймищем;
8) у місці купання не має бути виходу ґрунтових вод з низькою температурою, джерел забруднення води, вирів;
9) оптимальні кліматичні умови - безвітряна сонячна погода з температурою повітря 22-24 °С і води не нижче 20 °С.
5. Перед відкриттям купального сезону дно акваторії місця купання дитячого оздоровчого закладу обстежується водолазами й очищується від сторонніх предметів, що становлять небезпеку при купанні.
Обстеження дна акваторії місць для купання дітей організовується відповідно до вимог цих Правил.
6. На відстані 3 м від краю води встановлюються щити, на яких розміщуються рятувальні круги з фалами та плавучі кулі з фалами.
7. З метою запобігання нещасним випадкам на воді на територіях місць купання дітей встановлюються стенди, на яких розміщують інформацію про правила поведінки на воді, кліматичні умови (температура повітря і води, сила, напрямок і швидкість вітру).
8. Під час купання дітей обов’язковою є присутність медичного працівника з набором медичних препаратів для надання першої невідкладної медичної допомоги.
9. Кожний дитячий оздоровчий заклад, розташований поблизу водного об’єкта, повинен мати рятувальний пост, організований й обладнаний підприємством, установою та організацією незалежно від форм власності, якому (якій) належить цей оздоровчий заклад.
Купання дітей за відсутності рятувального поста заборонено.
10. Група дітей для купання в природних водоймищах має складатися не більше ніж з 8-10 осіб.
Перед початком купання вихователь, який приводить групу дітей на водоймище для купання, зобов'язаний провести інструктаж з правил поведінки на воді і тільки після цього дозволити групі зайти у воду.
Вихователі, які відповідають за купання дітей, та інструктори з плавання зобов'язані безперервно стежити за порядком та безпекою дітей, які перебувають у воді. У разі виникнення будь-якої небезпечної ситуації у воді подається сигнал свистком про вихід дітей з води.
11. Під час купання дітей на території, що визначена як дитячий пляж, не допускається присутність сторонніх осіб і катання на маломірних/малих суднах.
12. Для катання на маломірних/малих суднах та інших плавзасобах в акваторії місця масового відпочинку визначається місце, що огороджується віхами чи буйками.
13. Перед початком купання дітей місце купання обстежується. У разі виявлення факторів, що перешкоджають проведенню купання (наявність сторонніх осіб, забрудненість акваторії пляжу, хмарна погода тощо), вихователь (керівник групи) відміняє купання дітей. За незначних перепон для купання - вживає заходів щодо їх усунення.
14. Купання дітей, які не вміють плавати, проводиться у спеціально встановлених місцях відповідно до вимог цих Правил.
15. Для навчання дітей плаванню на кожному дитячому пляжі обладнується навчальний пункт, який огороджується на суші й на воді сіткою, штахетником та забезпечується плавальними дошками, підтримувальними поясами, мегафоном. У навчальному пункті мають бути розклад занять, навчальні плакати з методики і техніки плавання та правила поведінки дітей на воді.
16. Група дітей, яких навчають плаванню, не повинна перевищувати 10 осіб. Навчання проводять інструктори з плавання (тренери), призначені наказом керівника дитячого оздоровчого закладу.
17. Особа, призначена наказом керівника дитячого оздоровчого закладу відповідальною за купання та дотримання правил безпеки дітей на воді, після закінчення часу для купання дітей проводить обстеження місця купання та контроль кількості дітей у групах.
18. Організація походів, екскурсій, прогулянок, якщо за їх маршрутом передбачено перебування на водних об’єктах, здійснюється відповідно до Інструкції щодо організації та проведення туристських спортивних походів з учнівською та студентською молоддю, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 02 жовтня 2014 року № 1124, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2014 року за № 1340/26117.
Місця для купання в районі проведення туристського спортивного походу мають відповідати вимогам, наведеним в підпунктах 1-5, 8 та 9 пункту 4 цього розділу.
19. Купання дітей, які не вміють плавати, під час походів, екскурсій, прогулянок заборонено.
20. Катання дітей на маломірних/малих суднах та інших плавзасобах дозволяється тільки в присутності дорослих за умови виконання всіх заходів безпеки та наявності рятувальних засобів (жилет, пояс).
21. До керування маломірними/малими суднами та іншими плавзасобами, крім веслових та спортивних суден, допускаються особи, які мають посвідчення на право керування маломірними/малими суднами.
22. Під час купання дітям не дозволяється:
1) підпливати до буїв;
2) організовувати у воді ігри, розваги, пов’язані з пірнанням та небезпекою для тих, хто перебуває поруч у воді;
3) подавати фальшиві сигнали тривоги.
23. Під час катання дітей на маломірних/малих суднах та інших плавзасобах дорослі, які організовують такі заходи, мають стежити за тим, щоб човен не було завантажено понад установлену вантажопідйомність.
24. Діти, які знаходяться на маломірних/малих суднах, мають перебувати під постійним наглядом дорослих. Не дозволяється сидіти на бортах, переходити з місця на місце, розгойдувати маломірне/мале судно, пірнати з нього у воду.
25. Самостійне купання дітей до 12 років без нагляду батьків не дозволяється.
VII. Заходи безпеки під час користування плавальними басейнами, експлуатації прокатних пунктів, водних атракціонів, аквапарків та дельфінаріїв
1. Біля плавальних басейнів для забезпечення безпеки людей організовується чергування матросів-рятувальників (плавців-рятувальників):
1) для плавальних басейнів площею до 600 кв. м - не менше одного матроса-рятувальника (плавця-рятувальника);
2) плавальні басейни площею більше 600 кв. м – не менше двох матросів-рятувальників (плавців-рятувальників).
2. Плавальні басейни обов'язково оснащуються рятувальними засобами:
1) плавальні басейни площею до 600 кв. м:
рятувальними кругами з 15-метровим плавучим лінем — не менше 2 шт.;
санітарною сумкою з медикаментами або аптечкою;
свистком – 1 шт. на кожного матроса-рятувальника (плавця-рятувальника);
рятувальним поясом (жилетом) – 1 шт. на матроса-рятувальника (плавця-рятувальника);
рятувальними жердинами – не менше 2 шт.;
рятувальним мішком – не менше 2 шт.;
рятувальними ношами – 1 шт.;
мегафоном – 1 шт.;
2) плавальні басейни площею більше 600 кв. м:
спостережною вишкою;
рятувальними кругами з 15-метровим плавучим лінем — не менше 4 шт.;
санітарною сумкою з медикаментами або аптечкою;
свистком – 1 шт. на кожного матроса-рятувальника (плавця-рятувальника);
рятувальним поясом (жилетом) – 1 шт. на матроса-рятувальника (плавця-рятувальника);
рятувальними жердинами – не менше 2 шт.;
рятувальним мішком – не менше 4 шт.;
рятувальними ношами – 1 шт.;
мегафоном – 1 шт.
3. Біля кожного плавального басейну встановлюється інформаційний щит з матеріалами про запобігання нещасним випадкам на воді, прийоми рятування та надання домедичної допомоги потерпілим, з порадами стосовно порядку купання та відвідування басейну та інформацією про розміри басейну, температуру води та повітря, розклад занять, тренувань, змагань (із зазначенням осіб, які відповідають за безпеку на воді).
4. Місця розміщення прокатних пунктів та водних атракціонів визначаються місцевими органами влади за межами зон відпочинку на пляжах та прилеглих до них ділянок акваторії, що відведені для купання (відпочинку) людей.
5. Водний простір для експлуатації водних атракціонів, засобів розваг на воді та інших розважальних пристроїв (серфінг, віндсерфінг, вейкборд, кайтінг, зорбінг, джетлев, прогулянки на каяках, каное та акваскіперах тощо) має знаходитися за межами суднового ходу на відстані не більше 300 м від берега.
6. В аквапарках біля кожного басейну водних атракціонів організовується чергування матроса-рятувальника (плавця-рятувальника), який повинен мати при собі засоби порятунку (рятувальний пояс, рятувальний мішок, рятувальна жердина тощо).
В аквапарку має бути обладнаний медичний пункт, укомплектований ношами, апаратом штучної вентиляції легенів (мішок Амбу), лікарськими засобами та перев’язувальними матеріалами.
7. У дельфінаріях біля басейну під час проведення вистави організовується чергування двох матросів-рятувальників (плавців-рятувальників), у кожного з яких має бути рятувальний мішок та рятувальний жилет.
Поблизу басейну мають знаходитися рятувальна жердина, рятувальні ноші, апарат штучної вентиляції легенів (мішок Амбу), аптечка.
Аквапарки та дельфінарії мають бути радіофіковані.

Назад