15.05.2018
Артеріальна гіпертензія: основні правила боротьби
Захворювання серцево-судинної системи є однією з основних причин інвалідизації та смертності населення України. За останні роки, на жаль, відмічається зростання серцево-судинної патології. Можна припустити, що така динаміка пов'язана з постарішанням пацієнтів,  накопиченням хронічних захворювань у кожного пацієнта та тяжкою соціально-економічною ситуацією в Україні. Епідеміологічні фактори, що впливають на захворюваність: стрімке постарішення  населення, розповсюдження ожиріння, паління, недостатня фізична активність. Висока смертність та інвалідизація населення внаслідок серцево-судинних захворювань ставлять діагностику, профілактику та лікування цих захворювань в один ряд з найбільш актуальними медико-соціальними проблемами.
Дані ВООЗ свідчать, що близько половини пацієнтів не мають встановленого діагнозу «артеріальна гіпертензія», та не більше 15% хворих з  артеріальною гіпертензією задовільно контролюють артеріальний тиск. Незважаючи на велику кількість рекомендацій по контролю артеріального тиску, доступність лікарських засобів (працює урядова програма «Доступні ліки») та метааналіз рандомізованих досліджень, які показують, що зниження артеріального тиску також знижує ризик розвитку інсульту, інфаркту міокарду, серцевої недостатності та серцево-судинної смертності, діагностика та лікування артеріальної гіпертензії залишаються недостатньо оптимальними.
Артеріального тиск, який оцінюється в кабінеті лікаря, використовується як стандарт для діагностики та лікування артеріальної гіпертензії протягом десятиліть, але самостійне вимірювання артеріального тиску вдома є більш інформативним при прогнозуванні серцево-судинних подій, пошкодження внутрішніх органів та серцево-судинної смертності і зараз він також рекомендується Європейською та Американською асоціаціями гіпертонії для оцінки та контролю артеріального тиску. Вимірювання артеріального тиску Т вдома має ряд переваг: оцінка артеріального тиску в знайомому середовищі пацієнта, тобто зменшення емоційної напруги, ніж під час медичної консультації і тим самим зменшуючи ефект білого халата; дозволяє більш регулярно вимірювати тиск протягом тривалих періодів часу, забезпечуючи більш точні показники істинного середнього артеріального тиску ( особливо у людей похилого віку через високу варіабельність артеріального тиску) і це потенційно підвищує ефективність лікування гіпертонічної хвороби.
До якого рівня треба знижувати артеріальний тиск? Передусім слід досягти повної його нормалізації, тобто до рівня нижче за 140/90 мм рт. ст. Цей принцип базується на тому, що серцево-судинна смертність у гіпертензивних хворих, за даними багатоцентрових досліджень, прогресивно зменшується зі зниженням артеріального тиску. Винятком є особи з тяжкою гіпертензією, які реагують на зниження тиску появою симптомів гіпоперфузії життєво важливих органів. У цих випадках метою лікування є максимально можливе зниження артеріального тиску.
Для профілактики  хвороб серцево-судинної истеми, а також їх ускладнень, розроблено ряд програм по боротьбі з серцево-судинними захворюваннями, які довели, що контроль за окремими факторами ризику (паління, ожиріння, гіподинамія, гіперхолестеринемія та ін.) сприяє зниженню захворюваності і смертності населення.
Основні правила, які допоможуть у боротьбі з найбільш поширеним захворюванням XXI століття:
1)    зміна способу життя - обов'язкова умова успішного лікування.
2)    обмеження повареної  солі. Сіль затримує рідину в організмі, підвищує артеріальний тиск. Не досолюйте продукти, відмовтеся від солоних горішків, риби та ін.
3)    зайва вага заважає роботі серця - харчування в міру насичене калоріями, багате вітамінами, мікроелементами, відмова від тваринних жирів, солодощів, копченостей і «перехоплення бутербродами» між їжею. Втрата зайвих 5 кг маси тіла знижує артеріальний тиск на 5,4 мм. рт.ст.
4)    куріння руйнує і звужує кровоносні судини, стає причиною порушень місцевого кровообігу і підвищення артеріального тиску.
5)    обмеження надмірного прийому кави і міцного чаю - чашка кави або чаю не протипоказана пацієнтам з артеріальною гіпертензією, але рекомендується вибирати сорти кави без кофеїну, краще використовуйте корисні трав'яні збори: м'ята, сухоцвіт, валеріана, квітки липи зроблять чай ароматним і принесуть користь серцю і судинам.
6)    зловживання алкоголем може призвести до різкого підвищення артеріального тиску, порушення ритму серця, ураження печінки, підшлункової залози, нервової системи та ін.
7)    дотримуйтеся режиму рухової активності, так як рух зберігає форму і є найкращим тренером системи кровообігу. При ходьбі пульс не повинен перевищувати 110-120 ударів за 1 хвилину.
8)    уникайте стресових ситуацій, під час відпочинку артеріальний тиск знижується сам по собі.
9)    регулярно контролюйте рівень тиску, перебуваєте під постійним наглядом у свого лікуючого лікаря.
Основний принцип лікування артеріальної гіпертензії – постійність!

Районний позаштатний спеціаліст
з кардіології відділу охорони здоров’я
Києво-Святошинської райдержадміністрації                      Н.О.Скригіна

Назад