13.04.2018
ЗАХВОРЮВАННЯ НА МАЛЯРІЮ МОЖНА ПОПЕРЕДИТИ!
ЗАХВОРЮВАННЯ НА МАЛЯРІЮ МОЖНА ПОПЕРЕДИТИ! Щороку від 1,5 до 3 мільйонів людей вмирає від малярії (в 15 разів більше, ніж від СНІДу). За останнє десятиліття малярія вийшла на перше місце серед інфекційних захворювань за числом смертних випадків у рік (після пневмонії та туберкульозу). Кожного року близько 30 000 відвідувачів небезпечних районів  хворіють на малярію, 1% з них вмирає.

Малярія завжди була і залишається однією з найнебезпечніших хвороб людини. Вона призводила до занепаду великі держави, винищувала цілі народи, вирішувала результат війни. До відомих жертв, які померли від малярії, належать: Олександр Македонський, Чингісхан, святий Августин, принаймні 5 Римських пап, італійський поет Данте, імператор священної римської імперії  Карл V, Христофор Колумб, Олівер Кромвель, лорд Байрон та багато інших.
        
Більшість (майже 90%) випадків захворювань на малярію реєструють у Африці,  9% випадків припадає на Індію, Бразилію, Шрі-Ланку, В'єтнам, Колумбію та Соломонові острови.

Малярія (« болотна лихоманка»)  – паразитарне захворювання, збудником якого є найпростіші (плазмодії малярії), що передаються від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів.

Захворювання часто починається з нездужання, слабкості, розбитості, головного болю.  Потім приєднується біль у м’язах, суглобах, попереку, сухість в роті. Характерні приступи лихоманки, що з’являються з певною періодичністю. Збільшення селезінки й анемія, блювота, розлади травлення (пронос), кашель, порушення з боку нервової та інших систем організму.           Захворювання характеризується хронічним перебігом та можливістю рецидивів. За тяжкого злоякісного перебігу хвороба може закінчитись смертю.  Діагноз ставлять на основі виявлення паразитів у мазках крові.
Імунітет.  Імунна відповідь проти малярійної інфекції розвивається повільно та дуже слабка і практично не захищає від повторних інфекцій. Вакцини проти малярії немає.

ОСНОВНІ  ЗАХОДИ  ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗАХВОРЮВАННЯ:
-    ЗАСТОСУВАННЯ  ПРОТИМАЛЯРІЙНИХ ПРЕПАРАТІВ,
-     ЗНИЩЕННЯ  КОМАРІВ,
-     ЗАХИСТ  ВІД  УКУСІВ  КОМАРІВ !
        Профілактичне застосування протималярійних препаратів.     Профілактичний ефект не починається негайно, тому слід починати приймати профілактичні ліки за 1-2 тижні  до  виїзду в небезпечну зону, продовжувати прийом весь час перебування та  1-4 тижні після повернення  з небезпечного району.
Після прибуття до країни призначення, доцільно проконсультуватися з лікарем посольства про необхідність хіміопрофілактики малярії в безпосередньому місці перебування, термінах її проведення, а також про протималярійні препарати, що можна придбати в місцевій аптечній мережі, схеми і дози їх застосування.
Найпоширенішим протималярійними препаратом є делагіл, застосування якого треба починати за тиждень до виїзду. У період перебування в місцевості високого ризику зараження малярією, застосовують 0,5 г один раз на тиждень. Дітям препарат призначають згідно з віковими дозами після консультації з лікарем.
В країнах, де циркулюють стійкі до делагілу збудники малярії, для профілактики застосовують препарат ларіам (мефлохін): по 1 таблетці щотижня до 6-и місяців із подальшою заміною препарату на делагіл. Дітям препарат призначають відповідно до вікової дози після консультації з лікарем інфекціоністом або паразитологом.
Знищення комарів  шляхом висушування боліт і покращення санітарних  умов приміщень. Використання інсектицидів.
Захист від укусів комарів необхідно здійснювати, як під час перебування в приміщенні, так і поза ним. Малярійні комарі нападають на людину найчастіше ввечері, з настанням сутінок та вночі. У цей час бажано носити одяг, що прикриває більшу частину тіла (комбінезони, одяг з довгими рукавами, довгі брюки тощо). Відкриті частини тіла для запобігання нападу комарів слід змащувати репелентами у вигляді кремів, спиртових розчинів, аерозолів, що дозволені Міністерством охорони здоров'я України для використання.
Для попередження проникнення комарів до приміщення двері й вікна повинні мати захисні сітки. При виявленні комарів, що залетіли до помешкання, їх знищують механічно або за допомогою аерозольних інсектицидів, електрофумігаторів та антимоскітних спіралей. Житлові приміщення рекомендується щоденно ввечері обробляти аерозолем, по можливості таким, що містить синтетичні піретроїди. Після експозиції (застосування) інсектициду протягом 20-30 хвилин приміщення слід провітрити, не знімаючи захисних сіток з вікон і дверей. Доцільно також обробити інсектицидами та репелентами запони, сітки на дверях та вікнах (незалежно від наявності кондиціонерів). Не рекомендується користуватись духами, одеколонами та іншими подібними засобами.

Після повернення необхідно негайно повідомити дільничного лікаря про Ваше прибуття з тропічних країн.  Приймати протималярійний препарат слід продовжувати ще протягом 4-х тижнів після виїзду з малярійної місцевості, оскільки за відсутності хіміопрофілактики в цей період існує найбільша вірогідність виникнення особливо небезпечної злоякісної форми тропічної малярії.
Протягом 3-х років після повернення з ендемічних країн додому при будь-якому захворюванні нагадуйте лікарю, який Вас лікує, про Ваше перебування у тропіках, незалежно від попередніх показників дослідження крові на малярію.                

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати!  Будьте завжди здорові!

Районний позаштатний спеціаліст
з інфекційних хвороб відділу охорони
здоров’я Києво-Святошинської райдержадміністрації        О.О. Сидоренко


Назад