Світовий досвід пенсійних систем 11 Листопада 2019

Світовий досвід пенсійних систем

Таке поняття, як пенсія існує вже кілька століть. Всі країни по різному приходили до розуміння того, що про пенсіонерів потрібно піклуватися та як це краще робити. У світі сформувалися кілька основних типів пенсійних систем:
Солідарна система - з податків працюючих зараз людей виплачуються пенсії поточному поколінню пенсіонерів.
Накопичувальна — люди самі дбають про свою майбутню пенсію та з початком трудової діяльності самостійно роблять внески до недержавних пенсійних фондів.
Всі інші пенсійні системи найчастіше грунтуються на різних поєднаннях цих двох. Давайте розглянемо детальніше, як саме формуються пенсії деяких країнах Європи.
Пенсійні системи в країнах Європи
Системи пенсійного забезпечення, як і пенсійний вік, в європейських країнах відрізняються. У кожній країні ЄС діють свої власні правила виходу на пенсію, відрізняється пенсійний вік. Розмір пенсії також визначається за різними принципами і фінансується з різних джерел.
Багато що залежить від ситуації в країні та від середньої тривалості життя населення. Саме підвищення середньої тривалості життя громадян дозволяє урядам країн поступово підвищувати вік для виходу на пенсію.
Великобританія
Пенсійна система Великобританії одна з найстаріших (існує з 1908 року) і найскладніших в світі. Британські пенсіонери можуть отримувати: базову пенсію від держави та трудову з національної страхової системи.
Базову державну пенсію отримують чоловіки старше 65 років та жінки старше 60 років, її розмір залежить від стажу, обмежений в розмірі та індексується державою відповідно до інфляції. Держава гарантує її в розмірі 20% середньої зарплати працівника. Трудова пенсія теж формується за рахунок внесків працівника, але вже навпіл з роботодавцем. Вона безпосередньо залежить від розміру виплат і становить трохи більше 20% від доходу.
Додатково існують способи приватних накопичень, наприклад, корпоративні пенсійні програми на підприємствах і недержавні пенсійні фонди
Фінляндія
У пенсійній системі Фінляндії основну роль грає розподільна система. Розподільчий елемент ділиться на базову та страхову частину.
Базова частина гарантує мінімальний розмір державної пенсії. Страхова частина децентралізована та формується за рахунок внесків в одну з обраних схем в страховій компанії або пенсійному фонді. Схеми бувають галузеві, окремих підприємств і навіть соціальних груп.
Франція
У Франції, як і в багатьох інших країнах Європи, державна пенсійна система заснована на 2-х рівнях: основному та накопичувальному. При розрахунку основної суми береться до уваги середня заробітна плата француза. Додаткова частина залежить від суми бонусів, приписаної майбутньому пенсіонерові його підприємством після звільнення.
Усі працюючі французи відраховують до Пенсійного фонду 16% своєї зарплати. Якщо за офіційно влаштованих громадян половину суми платить роботодавець, то представники творчих професій та підприємці самі платять всю суму.
Базову пенсію зазвичай рахують як 50% від середньої заробітної плати за 25 найбільш вдалих фінансово років. При розрахунку враховується інфляція. З урахуванням власних накопичень в приватних пенсійних фондах французи можуть розраховувати на суму, що досягає 80% зарплати.
Пенсійний вік у Франції дорівнює 62,5 рокам і для чоловіків, і для жінок, при середній тривалості життя 82 роки. Проте, уряд розробив новий законопроект, що передбачає збільшення пенсійного віку до 67 років. Повністю привести його в дію планується до 2023 року.
Щоб отримувати хорошу пенсію у Франції, потрібно врахувати масу додаткових показників. Наприклад, мати трудовий стаж не менше 40 років. Тобто бути працевлаштованим практично все життя. Але це виходить не у всіх, тому діють як підвищуючі, так і знижуючі коефіцієнти. Наприклад, якщо вам виповнилося 62 роки, але стажу не вистачає, пенсію платити будуть, але за кожний відсутній рік застосують штрафний коефіцієнт в 5%. Максимальний - 25%.
Німеччина
За даними ООН, за рівнем життя німецькі пенсіонери поступаються тільки шведським і норвезьким. Пенсійна система заснована на принципі солідарності поколінь - працюючі оплачують утримання пенсіонерів в держфонд і потім з нього ж отримують свою пенсію. Чим більше внесків вони платять зараз, тим більше пенсійних прав отримають потім.
Середній внесок німецького громадянина в пенсійний фонд становить близько 20% від щомісячної заробітної плати, при цьому половину сплачує роботодавець. Під час служби громадянина в армії або декретної відпустки у жінок, внески платить держава. Сама пенсійна формула розраховується з урахуванням індивідуальних коефіцієнтів, накопичених за все трудове життя. Вони залежать від віку виходу на пенсію (в Німеччині - 67 років), стажу, розміру зарплати і виду самої пенсії.
На додаток до державної, існує виробнича пенсія від підприємств, багато працюючих беруть участь в недержавних пенсійних фондах і мають особистий пенсійний план. Тобто кілька джерел коштів, з яких складається пенсія.
Влада гарантувала виплати з бюджету громадянам, у яких дохід не більше 3900 євро. Німці, у яких дохід вище, укладають добровільну угоду з приватними фондами. Вони відраховують певну суму в добровільному порядку.
Проблема Німеччини та ж, що і в Україні - старіння населення. Складніше ситуація тільки в Швеції. Там і зовсім пропонують відсунути пенсійний вік до 75 років. На пенсію можна вийти до настання пенсійного віку. Для цього необхідно робити відрахування до фондів не менше 35 років.
У Німеччині суворі закони для непрацюючих людей. Якщо людина ніде не працювала або працював офіційно менше 5 років, то держава не буде платити пенсію. Цю проблему відчувають на собі емігранти.
Висновок
Практично у всіх країнах світу пенсійна система складається з двох частин: державної та накопичувальної. Як показує практика більшість майбутньої пенсії в результаті складається з виплат саме індивідуальної пенсії, а державні виплати виглядають найчастіше, як гарантований державою мінімум.
При цьому, всі країни в яких в основі лежить солідарна пенсійна система, відчувають однакову проблему - з часом пенсіонерів стає більше, ніж працюючих людей і пенсії платити стає нема з чого, або на державу лягають величезні витрати.
Накопичувальна пенсійна система та особливо, добровільні індивідуальні внески з часом всюди стануть основою формування пенсії. Більш ефективного інструменту людство ще не придумало!

Повернення до списку