Сім’я і молодь в Києво-Святошинському районі


Значна робота проводиться в районі щодо соціального захисту сімей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку в службі у справах дітей – 216 осіб.

На теперішній час в районі функціонує 3 прийомних сім’ї та два будинки сімейного типу, в яких виховується 17 дітей.

За перше півріччя 2011 року рішенням Києво-Святошинського районного суду усиновлено 27 дітей, з них: 11 дітей – громадянами України (3 дітей з нашого району) та 16 дітей – іноземними громадянами (2 дітей з нашого району).

На первинному обліку служби у справах дітей перебуває 150 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які знаходяться під опікою, піклуванням. З початку 2011 року 20 дітей влаштовано під опіку.

З метою комплексного вирішення питань опіки, піклування над дітьми, влаштування та захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при райдержадміністрації здійснює діяльність комісія з питань захисту прав дитини.

З початку 2011року відбулося 9 засідань комісії з питань захисту прав дитини при Києво-Святошинській райдержадміністрації, на яких розглянуто 167 питань. За шість місяців 2011 року відбулося 2 засідання координаційної ради з питань охорони дитинства при Києво-Святошинській райдержадміністрації, на яких розглянуто питання щодо поліпшення становища дітей в районі, їх навчання та виховання, «Про стан профілактичної роботи щодо негативних проявів в дитячому середовищі та шляхи їх викорінення» тощо. На місцевому телебаченні транслюються відео ролики та фільми: «Віднайдені діти», «Там, де ростуть маленькі Лілії», «Позитивні діти».

Станом на 01.07.2011 року на профілактичному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 76 неповнолітніх, які опинились в складних життєвих обставинах.

З початку 2011 року:
- за невиконання батьківських обов’язків щодо виховання дітей за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення було притягнуто 32 батьків, попереджено – 75.

За І півріччя 2011 року подано 7 позовних заяв до Києво-Святошинського районного суду, з них:
- про позбавлення батьків батьківських прав - 4 (відносно 7 дітей);
- про визнання безвісно відсутнім – 1 (відносно 1 дитини);
- про захист житлових та майнових прав - 2 (відносно 2 дітей). З початку 2011 року 5 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, відповідно до рішення комісії з питань захисту прав дитини при Києво-Святошинській РДА та розпорядження голови районної державної адміністрації, повернуто в біологічну сім’ю м. Боярка (2д.), м. Вишневе (1д.), с. Білогородка (2д.)). На даний час ці сім’ї перебувають під соціальним супроводом.

З метою забезпечення своєчасного виявлення та контролю сімей, які неспроможні, або не бажають виконувати виховні функції службою у справах дітей спільно з кримінальною міліцією, районним центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, управлінням праці та соціального захисту населення проводяться рейди «Здоровий побут», «Діти вулиці».

В районі стали традиційними тематичні рейди «Вулиця», «Вокзал», «Підліток», «Канікули» спільно з працівниками Вишневого та Боярського міськвиконкомів, кримінальної міліції у справах дітей РВ ГУ МВС України в Київській області, громадських формувань «Боярська варта» та «Дельта» по населених пунктах району: м. Боярка, м. Вишневе, с. Тарасівка, смт. Чабани, с. Новосілки, с. Хотів, с. Лісники, с. Ходосівк з метою обмеження відвідування у вечірні та нічні години дітьми ігрових залів, дискотек, комп’ютерних клубів, розважальних закладів та інших громадських місць.

Здійснюється контроль щодо ведення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами неповнолітнім в ігрових закладах.

З початку 2011 року вивчено стан виховної роботи щодо запобігання правопорушень та негативних проявів серед учнівської молоді та проведено «круглі столи» в 4 навчальних закладах району.

З метою попередження правопорушень та негативних проявів серед учнівської молоді, діти залучаються до участі в гуртках та секціях за інтересами в 4 позашкільних навчальних закладах району.

Стало традицією проводити районну гру брейн-ринг «Підліток і право». В цьому році участь у грі взяли 18 команд навчальних закладів району. Переможцем стала команда Боярської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, вона буде захищати честь нашого району на обласній грі брейн-ринг «Підліток і право» восени.
30 березня 2011 року відбулось об’єднане засідання координаційної ради з питань охорони дитинства та координаційної ради по боротьбі з наркоманією при Києво-Святошинській райдержадміністрації, на якому розглядалось питання про Порядок міжвідомчої взаємодії щодо здійснення соціальної роботи та соціально-правового захисту дітей та сімей з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах в Києво-Святошинському районі.

Проведені співбесіди з питань підвищення ефективності роботи органів опіки і піклування усіх рівнів, пов’язаної із захистом прав дитини, за участю заступників голів міськселищсільвиконкомів, голів опікунських рад, директорів загальноосвітніх навчальних закладів, дільничих інспекторів, головних лікарів медичних установ, голів постійних депутатських комісій з питань освіти, молоді і спорту, охорони здоров’я, праці і соціального захисту населення, культури і духовності.

31 травня 2011 року на колегії райдержадміністрації розглядалось питання «Про міжвідомчу взаємодію щодо здійснення соціальної роботи та соціально-правового захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах». По даному питанню підписано доручення голови райдержадміністрації від 03 червня 2011 року № 30-1.

З метою підвищення правової культури дітей уразливих категорій, розвитку їх мистецьких та спортивних здібностей в районі щорічно проводяться різноманітні конкурси, фестивалі, виставки, свята. Переможці конкурсів отримують щомісячну стипендію голови райдержадміністрації.

З початку 2011 року в районі проведено:
- заключний районний фестиваль обдарованих дітей «Святошин – 2011»;
- фестиваль-конкурс «Молодь обирає здоров’я». В рамках фестивалю відбулась виставка фоторобіт та плакатів;
- святкові концерти до Дня 8 Березня, Дня матері та Дня сім’ї;
- обласна історико-краєзнавча експедиція «Історія оборони Києва»;
- вечори пам'яті «Ніхто не забутий, ніщо не забуто»;
- заходи до Міжнародного дня захисту дітей: «Країна мрій», «Діти за щасливе дитинство», «Світ у якому мріють жити діти», «Хай щастю дитини не буде кінця», «Музичні барви», спортивні змагання «Веселі старти» тощо. На сьогодні в Києво-Святошинському районі проживає 46,2 тис. молодих громадян, які становлять 30,2% жителів. Молодь, як соціально-демографічна група характеризується не лише віковими особливостями розвитку, але й специфікою соціального становлення та особливим місцем у структурі відтворення суспільства. Саме становище молоді, її місце у системі суспільно-політичних і соціально-економічних відносин – важливий показник гуманітарної спрямованості розвитку району.

На реалізацію завдань розвитку становища молоді в районі прийнято Комплексну програму підтримки та розвитку молоді Києво-Святошинського району «Молодь» на 2009 – 2014 роки .

В рамках програми реалізуються завдання щодо розвитку соціального партнерства між органами державної влади та молодіжними, дитячими, громадськими організаціями, проводяться конференції, круглі столи, семінари, делегуються молодіжним та дитячим громадським організаціям повноваження, щодо реалізації завдань молодіжної політики.

З метою виявлення та залучення до співпраці лідерів молодіжних та дитячих організацій в районі створено банк даних лідерів та активістів молодіжних, дитячих громадських організацій, органів учнівського самоврядування. Регулярно для цієї групи молоді проводяться навчання, конференції, семінари. В районі, при центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює«Школа волонтера».

Для виявлення й підтримки дитячої та молодіжної ініціативи в районі проводиться щорічний огляд-конкурс проектів програм розроблених молодіжними та дитячими громадськими організаціями.

Як правило на основі запропонованих молодіжними й дитячими організаціями пропозицій у районі регулярно проходять інформаційно-просвітницькі, культурно-мистецькі, спортивні акції, заходи, спрямовані на попередження негативних явищ в молодіжному середовищі та формування здорового способу життя. Так, традиційними стали акції «Молодь обирає здоров’я, конкурс творчих робіт «Я обираю здоров’я», краєзнавчо-пошукова експедиція по 1-й лінії оборони м. Києва, історико-етнографічна експедиція «Скарби рідного краю», щорічний фестиваль «Молодь проти СНІДу», акції «Легені – територія життя», День молоді, День студента тощо.

На виконання завдань програми, відділом у справах сім’ї, молоді та спорту Києво-Святошинської РДА проводиться велика робота щодо взаємодії з Києво-Святошинським центром соціально-психологічної реабілітації, ГО «Центр розвитку громад» та рядом інших громадських організацій. Так, протягом 2001 року було організовано та проведено:
- громадські слухання «Соціальне партнерство як запорука розвитку територій, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» 14.04.2011 року;
- круглий стіл на екологічну тематику «Первоцвіти» спільно з ДГО «Екологічний патруль» 20.04.2011 року;
- звітно-виборчу конференцію ДГО «Юнісфера» 10.02.2011 року;
- семінар-тренінг ДГО «Юнісфера» «Діти – за чисте місто» 05.10. 2011 року;
- робочу зустріч за проектом «Безпечна поведінка» з спільно представниками відділу освіти Києво-Святошинської РДА 13 жовтня 2011 року;
- серію робочих нарад у рамках співпраці з ГО «Молодіжна платформа»;
- спільно з ГО «Дзвони Чорнобиля Києво-Святошинського району» щорічні «Різдвяні зустрічі» для дітей – інвалідів Чорнобиля 11.01.2011 року;
- урочисте відкриття виставки робіт майстринь-членів організацій інвалідів «Ковчег», «Чорнобильські дзвони Києво-Святошинського району» та ін. 19.04.2011 року;
- щорічну зустріч «Чорнобильські чаювання» із ліквідаторами аварії на ЧАЕС - членами громадських організацій чорнобильців на тему «У майбутнє з оптимізмом» 19.04.2011 року;
- презентацію роману «Чорнобильська комедія» письменника-ліквідатора Сергія Мирного 19.04.2011 року.

Таким чином, в Києво-Святошинському районі забезпечується комплексний підхід до створення сприятливих соціальних, економічних, фінансових та організаційних передумов для життєвого самовизначення і самореалізації молоді, розв’язання її нагальних проблем.