Educational institutions

Kyiv-Svyatoshinska District classical gymnasium

m.Boyarka, st.Syedova, 7

Director Sushko Svitlana Mykolayivna 4-68-05, 4-68-06

Boyarska general School I-III steps № 1

Boyarka, st. Lisenka, 11/23

Director Katerina Mykolaivna Melashenko 3-69-50, 3-54-43

Boyarska general School I-III steps № 2

Boyarka, st. Govtneva, 49

Director Margarita Oleksandrivna Savytska 3-52-86

Boyarska general School I-III steps № 3

Boyarka, st. Lenin, 62

Director Stella Evguenievna Mihaylova 4-19-00

Boyarska secondary School I-III steps № 4

Boyarka, st. Dzerzhynskoho, 28

Director Pekur Valentina Kostiantynivna 4-22-36

Boyarska secondary School I-III steps № 5

Boyarka st. B.Khmelnytskogo,57-a

Director Krivenko Valentyna Volodymyrivna 04-07-00

Educational Association

"Vyshnivska School I-III steps № 1 - kindergarten"

Vyshneve, st. Chervonoarmiyska, 9

Director Plakhotnyuk Volodymyr Grygorovych 05-07-62

Vyshnivska Secondary School I-III steps № 2

Vyshneve, st. Mehanizatoriv, 2

Director Pashinska Tetyana Anatoliivna 5-28-30, 5-14-18

Vyshnivska secondary School I-III steps № 3

Vyshneve st. Svyatoshinska, 44

Director Natalya Mikolaivna Rudenko, 5-28-90, 5-24-19

Vyshnivska Secondary School I-III steps № 4

Vyshneve, st. Mashynobudivnykiv, 3

Director Michael Petrovich Salnik 5-16-04

Bilogorodskyy Secondary School I-III steps № 1

Bilohorodka, st. Sosninyh, 2

Director Mazur Mykola Ivanovych 7-70-40, 7-70-41

Bilogorodska Secondary School I-III steps № 2

Bilohorodka, st. Lenin, 117

Director Ivashko Mikola Mikolaevich 5-31-07, 5-30-00

Buzivska Secondary School I-III levels

Buzova, st. Lenin, 1

Director Harytonchyk Serhiy Vasyliovych 3-31-92

Hatnyanska Secondary School I-III levels

Hatne, st. Kievskaya, 138

Director Prots Mykola Ivanovych 251-00-15, 5-93-13

Horenska Secondary School I-II levels

Horenka, st. Kyivska, 66

Director Sergiy Pavlovich Koshel 5-98-36

Horenytska Secondary School I-III levels

Horenychi, st. Lenin, 150

Director Yukhimenko Viktor Mykolayovych 7-75-16

Dmitrivska Secondary School I-III levels

Dmytrivka, st. Lisna

Director Sidakova Christina Dmitrivna 5-91-18

Zabirska Secondary School I-III levels

Zabirya

Director Korol Vasyl Vasylyovych 3-23-3

Lisnykivska Secondary School I-III levels

Lisnyky, st. Vatutin, 40

Director Osadchy Volodymyr Petrovych 5-33-49

Kryukivschynska Secondary School I-III levels

Kryukivschyna, st. Michurina, 12

Director Snitsar Anatoliy Ivanovich 5-27-17

Michailyvka-Rubezhivska Secondary School I-III levels

Myhaylivska Rubezhivka, st. Proletarskaya, 25

Director Valentina Mikolayevna Prikhodko 4-62-21

Muzychanska Secondary School I-III levels

Muzychi, st. Lenin, 2

Director Sergiy Petrovich Kulynych 3-33-36, 3-33-89

Petropavlivska Borschahivska Secondary School I-III levels

Petropavlivska Borschagivka, st. Lenin, 30

Director Taturevych Mykola Oleksandrovych 7-90-16

Novosilska Secondary School I-III levels

Novosilky, st. Nova, 1

Director Lischuk Irina Olegivna, 526-22-20, 526-22-80

Sof.Borschahivska Secondary School I-III levels

Sofiyivska Borschagivka prov.Shkilnyy, 1

Director Pushenko Oksana Ivanivna 5-61-55

Tarasivska Secondary School I-III levels

Tarasivka, Shkilna, 2

Director Evgeniya Anatoliyivna Bondar 3-17-78

Petrivska Secondary School I-III levels

Petrivske, st. Petrivskogo, 2

Director Demkiv Bogdan Vasylyovich 5-19-28, 5-90-34

Hodosiivska Secondary School I-III levels

Hodosiyivka, st. Lenin, 21

Director Vira Oleksandrivna Dyachenko 5-33-44

Educational complex "Hotivska Secondary School I-III levels - high school"

Hotiv, st.Bashyrova, 1

Director Vivsyana Galina Serhiyivna 5-36-66, 5-34-42

Shpytkivska Secondary School I-III levels

Shpytky, st. Lenin, 23

Director Myhryn Tatiana Fedorivna 7-65-93

Knyazhytskyy Secondary School I-III levels

Knyazhychi, st. Zhovtneva 2,

Director Syenina Oksana Petrivna 3-24-48

Malyutyanska Secondary School I-III levels

Malyutyanka, Peremohy, 1

Director Lyudmyla Ivanivna Bondar 4-13-36

Myrotska Secondary School I-III levels

Myrotske, Krasnoarmeyskaya, 147

Director Petro Andriyovych Yevtushenko

Moschunska Secondary School I-III levels

Moschun, st. Lenin, 2

Director Elena Efimovna Shvets 5-98-45

Yurivska Secondary School I-III levels

Yurivka, st. Shevchenko, 3

Director Lovyagin Anatoly Pylypovych 3-21-23

Boyarsky teaching and educational association "School - Kindergarten"

Boyarka-2, agriculture tehnikum

Director Pushkar Lyubov Ivanivna

Bobrytska Secondary School I level

Bobrytsya, Shkilna, 6

Director Kushnir Valentina Pavlivna 5-86-99

Lychanske training and educational association "School I level - Kindergarten"

Lychanka, st.Tsentralna, 12

Director Polos Nina Grygorivna 5-81-25

Boyar evening school I-III levels

Boyarka, st.Dzerzhynskoho, 28

Director Kolibabchuk Volodymyr Zaharovich 4-37-86

Boyarsky preschool educational institution № 2

Boyarka, st. Khreschatik, 74

Head Yakobchuk Tamara Fedorivna 4-12-54

Boyarsky preschool educational institution № 3

Boyarka, st. Lenin, 34

Head Dudnikova Lyubov Ivanivna 4-32-37

Pre-school "Berizka"

Boyarka, st. Kyivska, 17

Head Mayok Lyudmila Fedorivna 3-62-32

Pre-school - Child Development Centre "Dzhereltse"

Boyarka, st. Voroshylova, 27

Head Pshonna Claudia Illivna 4-32-39

Pre-educational institution "Iskorka"

Boyarka, st. Syedova, 5

Head Kovalchuk Natalia Grygorivna 4-30-91

Pre-educational institution "Spadkoemets"

Boyarka, st. Molodizhna, 48

Head Daraha Vira Ivanivna 4-30-54

Pre-educational institution "Orlyatko"

Vyshneve, st. Svyatoshinska, 35

Head Kotlyar Ludmila Oleksandrivna 5-24-70

Pre-educational institution "Cheburashka"

Vyshneve, st. Govtneva, 41

Head Davydenko Olexandra Mykolayivna 5-02-25

Pre-educational institution - Child Development Centre "Rosynka"

Vyshneve, st. Svyatoshinska, 42

Head Lashkova Lubov Semenivna 5-23-54, 7-21-76

Pre-educational institution "Romashka"

Vyshneve, st. Zelena, 18

Head Kudrenko Galina Borysivna 5-25-31, 5-25-32

Pre-educational institution "Teremok"

Vyshneve, st. Balukova, 27

Head Buhanenko Olena Vasilivna 05-12-37, 5-20-10

Pre-educational institution "Namistinka"

Vyshneve, st. Svyatoshynska, 50

Head Ryabchun Tamila Mykolayivna 5-87-98

Pre-educational institution "Sonechko"

Horenychi, st. Haydaya, 15

The head Bigun Tamara Mikolaivna. 7-75-43

Pre-educational institution "Dzvinochok"

Dmytrivka, st. Lisna, 3

Head Ovsyannikova Marina Oksentivna 7-91-90

Pre-educational institution "Knyazhychanka"

Knyazhychi, st. Lenin, 6

Head Shopulko Oksana Evguenivna

Pre-educational institution "Barvinok"

Kryukivschyna, st. Balukova, 2nd

Head Natalia Volodymyrivna Savenko 05-03-55

Pre-educational institution "Yabluchko"

Novosilky, Sadova, 12

Head Dzhemesyuk Alla Mykolayivna 526-71-49

Pre-educational institution "Malyatko"

Petropavlivska Borschagivka

st. Kooperatyvna, 1

Head Goroshko Raisa Leonidivna 7-90-18

Pre-educational institution "Vinochok"

Tarasivka, st. Ostrovskoho, 2a

Head Mazurets Iryna Ivanivna 3-12-30

Pre-educational institution "Strumochok"

Hotiv, pr.Tsentralnyy, 7

Head Teteruk Lidia Ivanivna 9-43-71

Pre-educational institution "Vodogray"

Hodosiyivka, Naberezhna, 10

Head Slusarenko Nina Petrivna 9-64-35

Pre-educational institution "Dzvinochok"

Chabany, st. Mashynobudivna, 4a

Head Tovstonoh Larysa Mykolayivna 252-47-80

Pre-educational institution "Svitlyachok"

Shpytky, Lenin, 37

Head Gryshchenko Valentina Oleksiivna 7-66-21

Pre-educational institution "Barvinok"

Bilohorodka

Head Bosak Tetyana Ivanivna 7-70-68

Pre-educational institution "Kazka"

Horenka, Sadova, 20

Head Savchenko Natalya Leonidivna 5-98-32

Pre-educational institution 'Kolosok'

Sofiyivska Borschagivka, Lenin, 53-b

Head Kucheruk Valentina Stepanivna 5-29-25

Pre-educational institution "Buratino"

Petrivske, st. Krasnyy pahar, 1

Head Malykhina Galina Ivanivna 5-89-17

Pre-educational institution "Lisna"

Lisne, st. Lisna, 3

Head Kovalenko Galina Volodymyrivna 5-94-47

Pre-educational institution "Perlinka"

Muzychi, st. Schorsa, 2

Head Burda Larysa Petrivna 3-33-12

Pre-educational institution "Chervona Shapochka"

Myhaylivska Rubezhivka, Kirova, 1

Head Potorocha Nina Vasylivna

Pre-educational institution "Zolota ribka"

Zabirya, st.Honcharenka

Head Kramar Katerina Petrivna 3-40-46

Pre-educational institution "Prolisok"

Buzova, Lenin, 1

Head Tyapko Olena Anatoliivna 3-32-47

Pre-educational institution "Umka"

Hatne

Head Krivoshapko Svitlana Olexandrivna 251-05-86

Pre-educational institution "Lelechenya"

Myrotske

Head Lukyanenko Natalya Mikolaivna

Educational institutions

Educational and recreational complex of the Kiev military lyceum of I. Bohuna

Boyarka, st. K.Marksa, 103

Director Danylo Volodymyrovich Romanenko 4-69-01

On duty 4-69-02

Kiev Svyatoshinsky District Orphanage of mixed type “Rodina”

Boyarka, st.Molodizhna, 84

Director Kosovska Galina Volodymyrivna 4-34-34

Educational institution "Orphanage" Koliska dityachih nadiy"

Novosilky, Sadova, 12

Director Petrunnikova Tatiana Mikolaivna 526-10-34

Center of Social Care for Children with ICF "Otchiy dim"

Petrivske, st. Petrivskoho, 118

Director Vadim Anatolievich Verhulyesov 239-13-34

Center for Social Rehabilitation of street children "Moya rodina" MBF "Posolstvo Gitya"

Hotiv, Gagarin, 10

Director Razzhydina Iryna Mykolayivna 361-31-03

Extracurricular education institutions

Kiev Svyatoshinsky District Youth Creative Center "Oberig"

Boyarka, st. Bilohorodska

Director Skakodub Nadezhda Ivanivna 4-20-04, 4-14-09

Vyshnivskyy Center of Children and Youth

Vyshneve, st. Zelena, 8

Director Stamenova Tetyana Anatoliivna 5-05-18

Kyiv-Svyatoshinsky regional center of scientific and technical creativity of pupils "Shans"

Vyshneve, st. Radyanska, 3

Director Anatoly Grigorievich Kuharsky 5-14-81

Kyiv-Svyatoshinska District Junior Sports School

Vyshneve, st. Mashynobudivnykiv, 3

Director Krupodorov Igor Volodymyrovych 5-09-88

Kyiv-Svyatoshinsky District Centre of ecological and naturalistic art

Boyarka, st. Karla Marx, 76

Director Oksana Olexandrivna Lysenko 4-02-79

Boyarsky inter-school education and production plant

Boyarka, st. Samiylenka, 2

Director Mykola Petrovich Iskorostenskyy 3-56-42, 3-56-08

Shpytkivskyy inter-school education and production plant

Shpytky, st. Lenin, 2

Director Shevchuk Olexandr Semenovych 7-81-18

Hotivska interschool teaching and production workshop

Hotiv, st. Feofanivska, 10

Director Zabrodskyy Vasil Fedorovych 5-36-53

Kyiv-Svyatoshinsky District Center of Applied Psychology

Vyshneve, st. Pervomayska, 8

Director Herasimyuk Tamara Volodymyrivna 5-14-34

Boyarsky College of Environment and Natural Resources

Director Sergey Volodimirovich Kropyvko 3-53-89

Deputy Sydorko Victor Petrovych 406-08-13