Розвиток культури та туризму у Києво-Святошинському районі

Заклади культури району забезпечують реалізацію державної політики у сфері культури, мистецтва, охорони культурної спадщини, музейної та бібліотечної справи.

Мережа установ культури Києво-Святошинського району становить 84 заклади і складається з міського Палацу культури, творчості та мистецтв, 10 будинків культури, 22 клубів, 45 бібліотек, 5 дитячих шкіл мистецтв, Боярського краєзнавчого музею та Малютянського музею ім. Миколи Пимоненка.

Районний будинок культури є методичним центром клубної діяльності району, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері культури, проводить роботу з розвитку та збереження національної культурної спадщини, духовного відродження, правового, патріотичного, естетичного виховання серед жителів населених пунктів району, підтримки й розвитку аматорських колективів; організовує та проводить культурно-масові заходи району, конкурси, фестивалі різних жанрів: хорового, театрального, хореографічного мистецтва, естрадного співу, художнього читання, виставки художників та майстрів декоративно-прикладного мистецтва.

Районним будинком культури надається методична допомога працівникам закладів культури, керівникам аматорських колективів – підбір репертуару для художніх колективів, написання сценаріїв для проведення масових заходів, свят і обрядів, популяризація кращих творів українських композиторів і світових класиків.

В районі функціонує 33 клубних заклади, в яких створені вокально-хорові, хореографічні, театральні, туристичні, фізкультурно-оздоровчі, оркестрові та інструментальні колективи, любительські об’єднання, гуртки, клуби за інтересами.

Серед аматорських колективів району - 16 мають звання «Народний», а саме:

 • Народний аматорський хор «Надія» - будинок культури с. Тарасівка; 
 • Народний аматорський фольклорний колектив «Горлиця» - будинок культури с. Тарасівка;
 • Народний фольклорно-етнографічний колектив «Співучі голоси» - будинок культури с. Бобриця; 
 • Народний аматорський хор «Княжа вольниця» - будинок культури с. Білогородка;
 • Народний аматорський хор «Рідні наспіви» - будинок культури с. Михайлівка Рубежівка;
 • Народний аматорський фольклорно – етнографічний коллектив «Берегиня» клуб с. Чайка; 
 • Народний аматорський ансамбль «Дивоцвіт» - районний будинок культури с. Новосілки;
 • Народний аматорський хор «Лісова пісня» - клуб с. Лісники;
 • Народний аматорський хор «Вишневий дзвін», м. Вишневе; 
 • Народний аматорський хор «Надія» - будинок культури с. Шпитьки;
 • Народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Веселка», клуб с. Личанка;
 • Народний аматорський колектив «Дмитрівчанка» - будинок культури с.Дмитрівка;
 • Народний аматорський хор «Калиновий цвіт» - будинок культури с. Гореничі;
 • Народний фольклорно-етниграфічний колектив «Червона калина», клуб с.Лука;
 • Народний фольклорний гурт «Золоте перевесло» - клуб с.Лука; 
 • Народний аматорський колектив «Червона калина» клуб с.Крюківщина.

Колективи району приймають участь у обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, оглядах, фестивалях, де здобувають почесні місця.

Музейна справа. В Києво-Святошинському районі працюють Боярський краєзнавчий музей та його відділ – музей ім. Миколи Пимоненко в с. Малютянка.

Боярський краєзнавчий музей та Малютянський музей Миколи Пимоненка є осередками творчого та культурного життя району. Музейними працівниками проводиться всебічне вивчення, наукове дослідження та пошук історичних реліквій, архівних документів та інших культурних цінностей. В стінах музеїв влаштовуються презентації нових книг літераторів та поетів району, персональні виставки художників та майстрів декоративно - прикладного мистецтва, проводяться екскурсії та мистецькі зустрічі, науково-практичні конференції, тематичні лекції, вечори пам’яті видатних діячів культури, життя яких пов’язане з районом. Нещодавно колекція Боярського краєзнавчого музею поповнилась творами Заслуженного художника України, Лауреата премії ім. В. Касіяна Мохора Юрія Павловича. Це близько 300 живописних творів та акварелей.

Діяльність бібліотек Києво-Святошинського району спрямована на зміцнення свого становища в суспільстві, пошук нових потенційних читачів і користувачів інформації та якнайповніше задоволення їх запитів, розвиток традиційних напрямів бібліотечної діяльності, збагачення їх новими нестандартними формами взаємодії з читачами, розширення зв’язків з установами і організаціями.

Головна місія бібліотек – формування соціально-культурного середовища, в якому успішно здійснюється інформаційний і духовний розвиток людини, підвищення культурного рівня мешканців регіону.

Усі бібліотеки району об’єднані в централізовану бібліотечну систему, що нараховує 45 бібліотек, з них 38 на селі. Щороку їхніми послугами користується понад 37 000 читачів. Кожний четвертий житель району є читачем бібліотеки. Більша половина читачів бібліотек – діти.

Дитячі школи мистецтв району були і залишаються на сьогодні головними осередками культурно-естетичного виховання. Викладачі музичних шкіл щороку докладають зусилля у вихованні різнобічно освіченої, прогресивно-мислячої особистості, піднесення престижу естетично-мистецької освіти.

В районі працюють п’ять дитячих шкіл мистецтв:
Боярська дитяча школа мистецтв (м. Боярка, вул. Вокзальна, 33), Вишнівська дитяча школа мистецтв (м. Вишневе, вул. Зелена, 8-а), Петрівська дитяча школа мистецтв (с. Петрівське, вул.Теплична, 8-а), Шпитьківська дитяча школа мистецтв (с. Шпитьки, вул.Господарська, 3), Чабанівська дитяча школа мистецтв (смт. Чабани, вул. Машинобудівників, 4).

Дитячі школи мистецтв отримали статус Комунальних позашкільних навчальних закладів, засновником яких є Києво-Святошинська районна рада, але безпосередньо підпорядковані, підзвітні і підконтрольні відділу культури і туризму районної державної адміністрації.

Школи надають мистецьку освіту за напрямками: гра на музичних інструментах, академічний, естрадний і народний спів, образотворче, декоративно-прикладне, театральне мистецтво, хореографія.

Вихованці дитячих шкіл мистецтв району є переможцями районних, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів та фестивалів.

В галузі працює багато людей, які мають почесне звання «Заслужений працівник культури»:
Гулєвата Ніна Василівна – директор централізованої бібліотечної системи;
Чуприна Юрій Якович – керівник Народного аматорського хору «Надія» будинку культури с. Шпитьки;
Дегтяренко Зінаїда Степанівна – завідувач бібліотекою та керівник Народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Веселка» с. Личанка;
Павленко Іван Якимович – керівник молодіжного Народного фольклорного ансамблю «Золоте перевесло» клубу с.Лука;
Андрійчук Петро Олександрович – керівник Народний аматорський хор «Княжа вольниця» будинку культури с. Білогородка.
Подолянець Аліса Олександрівна – керівник Народного аматорського колективу «Червона калина» клубу с. Крюківщина.

Туризм

В Києво-Святошинському районі нараховується 152 пам’ятки культурної спадщини, які внесені до Державного Реєстру нерухомих пам’яток України і перебувають на державному обліку. З них 92 пам’ятки археології, 56 пам’яток історії, 4 пам’ятки архітектури та містобудування.

В Києво-Святошинському районі забезпечується належний стан утримання пам’яток культурної спадщини, пов’язані з історією та культурою українського народу.

За сприянням місцевого самоврядування та громади села в с. Кременище Хотівської сільської ради у ДОТі № 131 (залізобетонна довготривала вогнева точка часів Великої Вітчизняної війни) працює музей військово-історичного напрямку.

У 2011 році в с. Віта Поштова відкрито музеї - ДОТи № 180 та 205 чергового фрагменту музейного комплексу «Оборона Києва. Київський укріпрайон – Пояс Слави». В 2010 році було відкрито музей в Командно-спостережному пункті № 204, с. Юрівка.

Для популяризації велотуризму та активного відпочинку започатковано проведення велопробігу «Вишневе-Боярка-Забір’я» з відвіданням історичних місць, пов’язаних з життям Миколи Островського.

У с. Жорнівка (урочище Дзвінкове) щороку проходять районні та обласні туристичні зльоти і змагання з техніки пішохідного туризма та обласний фестиваль туристичної авторської пісні «Високий берег».

В Києво-Святошинському районі проводяться обласні молодіжні історико-краєзнавчі експедиції «Історія оборони Києва» та зустрічі учасників експедиції з ветеранами Великої Вітчизняної війни.

У с. Тарасівка відкрито історично-мистецький центр «Стара школа» з музеєм історії села від найдавніших часів до сьогодення. В експозиції музею представлені археологічні знахідки, одяг, посуд, знаряддя праці, зразки декоративно-прикладного мистецтва, вишивка, документи, фотографії. В основі експозиції - долі конкретних людей на тлі історичної доби, в яку вони жили.

Встановлено нові меморіальні дошки, присвячені визначним особистостям, долі яких пов’язані з Києво-Святошинським районом:

 • заслуженому вчителю УРСР, директору восьмирічної школи Олійниченко Надії Кіндратівні (1911-1991), на приміщенні історично-мистецького центру «Стара школа» в с.Тарасівка;
 • українському художнику-авангардисту Богомазову Олександру Костянтиновичу (1880-1930), на Літературно-мистецькій стелі пам’яті, яка розташована на території Боярського краєзнавчого музею;
 • видатному вченому-історику, академіку Чишку Віталію Сергійовичу (1951 –2003) в м. Боярка.
 • відомому українському письменнику, літературознавцю, громадському діячу П’янову Володимиру Яковичу (1921 – 2006) в м. Боярка

У рамках реалізації Загальнодержавної програми «Пізнай свій рідний край», з метою висвітлення історико-культурних надбань Києво-Святошинського району, пропагування їх серед потенційних туристів та зростання туристичної привабливості, в квітні 2011 року знімальною групою Київської державної регіональної телерадіокомпанії (КДР ТРК) проведені зйомки для створення телефільму про туристичні принади Києво-Святошинського району.

Заповідники Києво-Святошинського району:
Лісовий заказник загальнодержавного значення «Жуків Хутір» (Міхайлівсько—Рубежівська сільська рада) – 622,5 га.; Орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Жорнівський» (Княжицька сільська рада) – 90,0 га; Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище Кирикове» (Лісниківська сільська рада) – 13,0 га; Ботанічний заказник місцевого значення «Гора Козинська» (Лісниківська сільська рада) – 2,35 га; Ботанічний заказник місцевого значення «Урочище Безодня» (Лісниківська сільська рада) – 3,35 га; Ботанічна пам’ятка природи «Ясень звичайний» (Лісниківська сільська рада) - ),01 га; Заповідне урочище «Корчуватник» (Шпитьківська сільська рада) – 41,0 га; Геологічна пам’ятка природи «Білгородський горб» (Білогородська сільська рада).

Відділ культури і туризму Києво-Святошинської райдержадміністрації